Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Świadome zakupy to mniej odpadów

Upcykling, czyli wyobraźnia w służbie recyklingu

Poradnik dla mieszkańców "Jak prawidłowo segregować odpady?"

Poprawna segregacja odpadów

Częste błędy w segregacji odpadów

Kontrola segregacji odpadów komunalnych

System gospodarowania odpadami komunalnymi w naszej gminie funkcjonuje już od 2012 roku, mimo to nadal nie wszyscy wiemy jak lub też nie chcemy właściwie postępować z odpadami. W związku z powyższym, by pomóc niektórym z Państwa wdrożyć się w zasady systemu, a także by realizować obowiązek ustawowy rozpoczynamy kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Poprawnie segregujesz- surowce odzyskujesz!

Kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć wytworzenia odpadu, zadbajmy o to, aby trafił do odpowiedniego worka, pojemnika lub do Punktu Selektywnego Zbieranie Odpadów Komunalnych. Segregując prawidłowo odzyskujemy surowce wtórne, nadające się do dalszego przetworzenia, co oznacza, że dajemy odpadom szansę na drugie życie chroniąc przy tym środowisko przyrodnicze. Im więcej odpadów zostanie wysegregowana, tym mniej odpadów trafi na składowisko.

 Coraz lepiej radzimy sobie z segregacją odpadów, jednak często zapominamy o ważnych szczegółach:

  1. Opróżniaj - odpady opakowaniowe przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione z resztek zawartości. W przeciwnym razie zawartość opakowania zanieczyści frakcję suchych, czystych odpadów, które po zabrudzeniu staną się bezwartościowe.
  2. Nie myj opakowań, słoików i innych odpadów. Nie marnuj wody, wystarczy jak dokładne opróżnisz opakowywania z resztek zawartości .
  3. Odkręcaj - wyrzucaj butelki szklane oraz kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Kapsle wyrzuć do żółtego worka, a plastikowe nakrętki (po napojach, kosmetykach, chemii gospodarczej) przynieś do jednego z 4 serc zlokalizowanych i wesprzyj potrzebujących:
    a) Laski, parking przy ul. Wolffa;
    b) Izabelin C, przy Urzędzie Gminy;
    c) Truskaw, w okolicy pętli autobusowej;
    d) Hornówek, Szkoła Podstawowa przy ul. Wojska Polskiego
  4. Zgniataj puszki, butelki plastikowe oraz rozkładaj kartony przed wyrzuceniem. Zgniecione odpady zajmują o wiele mniej miejsca w workach czy pojemnikach. Zgniatając opakowania nie tylko oszczędzamy miejsce do segregacji, ale również rzadziej musimy wynosić odpady, a transport odpadów jest bardziej ekonomiczny
  5. Nie wyrzucaj do odpadów segregowanych rzeczy bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych - brudny i zatłuszczony papier wyrzuć do zmieszanych odpadów komunalnych.
  6. Rozróżniaj. Nie każdy odpad trafi do segregacji. Zbite lustro, szyba, porcelana czy szklanka to inny rodzaj szkła, dlatego tego typu odpady nie powinny trafić do szkła opakowaniowego czyli zielonego worka. Fragmenty szyb czy luster należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, gdyż nie nadają się do recyklingu!
  • segregacja_surowce_odzyskujesz

Moda niszczy naszą planetę

Odzież, obuwie i tekstylia odpowiedzialne są za zanieczyszczenie wody, emisje gazów cieplarnianych i składowanie na wysypiskach. Kupujemy coraz więcej i pozbywamy się coraz szybciej. 

Wszyscy nosimy ubrania, ale często nie zdajemy sobie sprawy jakie zagrożenie dla środowiska niesie za sobą branża odzieżowa. Wpływ przemysłu modowego  na zanieczyszczenie wody jest prawie tak samo dotkliwy, jak przemysł naftowy. 

Obecnie jednym z najczęściej spotykanych materiałów w sklepach odzieżowych jest poliester, który jest włóknem syntetycznym wytwarzanym ze składników niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Pranie tego typu odzieży co roku uwalnia wraz ze ściekami ogromne ilości mikrowłókien.  

Te mikrowłókna przedostają się do rzek, dalej do oceanów, aż w konsekwencji trafią do naszego łańcucha pokarmowego. Ponieważ nie ulegają biodegradacji stanowią bardzo istotne zagrożenie zarówno dla organizmów wodnych, jak również dla nas samych. 

  • mikroplastik_woda

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo świadomości o szkodliwości materiałów poliestrowych corocznie produkcja odzieży, w której składzie znajduje się poliester rośnie. Włókna poliestrowe nie rozkładają się, ale ich zaletą jest możliwość  powtórnego przetworzenia. Ponadto  włókna poliestrowe produkowane są z materiałów z odzysku. Na wyprodukowanie bluzy polarowej potrzebne jest przetworzenie około 35-40 butelek pet.

Produkcja odzieży nie tylko generuje ścieki, ale także zużywa ogromne ilości wody. Szacuje się, że do wyprodukowania jednej pary dżinsów potrzeba aż 8 000 litrów wody , co odpowiada spożywaniu 1,5 litra wody przez jedną osobę, przez ponad 14 lat. Zarówno dżinsy, jak i koszulki produkowane są zwykle z bawełny, która jest tkaniną naturalną. Wydawałoby się, że odzież z tkanin naturalnych nie zagraża naszej planecie. Niestety jest to mylne przekonanie. Na uprawach bawełny stosuje się pestycydy oraz środki owadobójcze, a przede wszystkim ogromne ilości wody – która jest naszym najcenniejszym surowcem naturalnym.  Przemysł modowy wpływa w szczególności na wzrost zużycia wody w krajach, gdzie usytuowane są plantacje bawełny, ale również jest odpowiedzialny  za ok. 20% światowego zanieczyszczenia czystej wody w wyniku stosowania chemikaliów np. do  farbowania.

  • jeansy_zuzycie_wody

Moda nie jest również obojętna dla naszego powietrza, gdyż odpowiada obecnie za 10% światowej emisji dwutlenku węgla.  Przy czym produkcja poliestru niesie większe konsekwencje emitując  od dwóch do trzech razy więcej CO2 niż produkcja bawełny. 

Wraz ze wzrostem popularności taniej mody z sieciówek, ilość odzieży, którą kupujemy i której pozbywamy się znacznie wzrosła, a co za tym idzie produkcja odpadów odzieży i tekstyliów, które nie zawsze są zagospodarowane w sposób prawidłowy. Na pewno każdemu z nas zdarzyło się wyrzucić zużyte ubrania do kosza. Aby mogły być poddane recyklingowi powinny być zbierane w sposób selektywny. Tania i szybka moda ciągłe dostarcza nowych stylów po bardzo niskich cenach co doprowadziło do dużego wzrostu ilości produkowanej i wyrzucanej odzieży - Nie pozwólmy, aby odzież stała się jednorazowa.

A co my możemy zrobić, aby branża odzieżowa pozostawiała mniejsze piętno na naszej planecie?:

  • kupuj mniej ubrań i nie poddawaj się kulturze taniej i szybkiej mody, gdyż trendy szybko się zmieniają.
    Kupujesz mniej = wyrzucasz mnie;
  • Kupuj ubrania od producentów, którzy używają ekologicznych tkanin i materiałów;
  • Kupuj w secondhandach- w sklepach z używaną odzieżą również znajdziesz ponadczasowe perełki;
  • Przerabiaj, nadaj odzieży nowy wygląd lub przeznaczenie – daj drugie życie każdemu kawałkowi materiału;
  • PUŚĆ CIUCH W RUCH – przynieś niepotrzebne ubrania do wymienialni ubrań do Villi EUROPA
    przy ul. Matejki 25 w Izabelinie. Twoje ubrania trafią do nowego właściciela, a nie na wysypisko.
  • Zniszczone, rozdarte ubrania wykorzystaj na szmatki do czyszczenia zanim je wyrzucisz;
  • Zużyte i zniszczone elementy odzieży przynieś do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 
  • rece_grafika

Pamiętajmy, że branża modowa ma katastrofalny wpływ na środowisko i jest głównym konsumentem wody. Zanim kupimy kolejny nowy ciuch pomyślmy jakie konsekwencje niesie przemysł modowy dla naszej planety.

 

[1] Za https://businessinsider.com.pl/

Drugie życie baterii

Niestety, baterie i akumulatory będą nadal niezbędne, dopóki nie znajdziemy innego sposobu na magazynowanie energii. Obecnie możemy przynajmniej starać się unikać przedmiotów zasilanych bateriami, kiedy tylko jest to możliwe.

 Oto kilka sugestii, jak zmniejszyć zużycie baterii:

  • O ile jest to możliwe jako źródła zasilania używaj prądu sieciowego, zwłaszcza jeśli jest on wytwarzany przez energię odnawialną.
  • Wybierz odnawialne źródła energii, takie jak nakręcaną latarkę z dynamem lub kalkulator zasilany energią słoneczną.
  • Rozważ alternatywy inne niż baterie. Używaj akumulatorów, które można ładować wielokrotnie. Nie wyrzucisz ich tak szybko jak baterii jednorazowych. Stosowanie ogniw wielokrotnego użytku jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale również korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia.

PAMIĘTAJ!

Aby ograniczyć negatywny wpływ zużytych baterii i akumulatorów na środowisko należy zbierać je selektywnie, a następnie wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w sklepach, szkołach, instytucjach lub oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Chroniąc środowisko stosuj się do poniższych zasad:

  • oddzielaj zużyte baterie i akumulatory od innych odpadów zbieranych selektywnie;
  • wyrzucając przedmioty dokładnie sprawdź czy nie zawierają baterii lub akumulatorów;
  • przynieś baterie i akumulatory do specjalnych pojemników w wyznaczonych punktach zbiórki;
  • nie otwieraj ani nie gnieć baterii i akumulatorów w warunkach domowych.

Punkty odbioru baterii i akumulatorów:

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Urzędzie Gminy Izabelin, ul. 3 Maja 42;
  • Urząd Gminy Izabelin, ul. 3 Maja 42;
  • Gminne Przedszkole w Izabelinie, ul. Kościuszki 17;
  • Gminne Przedszkole w Laskach, ul. 3 Maja 43;
  • Szkoła Podstawowa w Hornówku, ul. Wojska Polskiego 5;
  • Szkoła Podstawowa w Izabelinie, ul. 3 Maja 49,
  • GPWiK „Mokre Łąki”, Truskaw ul. Mokre Łąki 8.

Zapobiegaj powstawaniu odpadów, a te które wytworzyłeś segreguj na 6!!!

Obowiązek segregowania odpadów dotyczy nas wszystkich, ale niejednokrotnie pojawia się pytanie jak robić to prawidłowo? Czy segregacja ma sens? Jak mogę ograniczać powstawanie odpadów? A może nasz odpad wcale nie jest odpadem, a przedmiotem, który może zyskać drugie życie u innego właściciela. Czasami warto się nad tym zastanowić…

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer