Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Stanowisko Gminy Izabelin w sprawie projektu ustawy metropolitalnej
Szanowni Państwo,
W lutym br. informowaliśmy o inicjatywie grupy posłów PiS, która złożyła do Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, funkcjonujący w powszechnym odbiorze jako projekt ustawy metropolitalnej.
Wobec poważnego sprzeciwu zainteresowanych samorządów gminnych, a także wielu mieszkańców gmin, procedowanie tego projektu zawieszono, ale nie wycofano z Sejmu. Poseł Jacek Sasin, który jest głównym promotorem projektu tej ustawy zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych, zanim rozpocznie się jej procedowanie, które partia rządząca przewiduje na drugą połowę maja lub raczej w miesiącu czerwcu 2017 r. W tzw. teren mają wyruszyć ankieterzy, którzy mają wysondować poparcie lub jego brak dla zapisów tej ustawy i ewentualne jej modyfikacje.
Strona samorządowa, czyli zainteresowane gminy, zawiązały „grupę inicjatywną” (jestem jej uczestnikiem), która spotyka się co tydzień omawiając ważne fakty i zdarzenia związane z pracami nad tym projektem ustawy.
Na jednym z pierwszych spotkań zaproponowałem wszystkim samorządom przystąpienie do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa, które działa od 2000 r. i którego jestem wiceprezesem (prezesem jest pan Marcin Święcicki) po to, byśmy mogli w sposób zorganizowany i sformalizowany monitorować wszystkie aspekty związane z tym projektem i wyrażać swoje stanowiska na każdym etapie prac.
Na początku marca br. do stowarzyszenia należało 10 gmin, natomiast w ciągu około 3 ostatnich tygodni do stowarzyszenia dołączyło 6 gmin, w tym Warszawa. Kolejne samorządy deklarują swój akces do stowarzyszenia. Stowarzyszenie Metropolia Warszawa zamówiło opinię prawną projektu ustawy, którą wykonał prof. Igor Zachariasz (opinia dostępna jest pod adresem: http://www.metropolia.warszawa.pl/files/Zachariasz.pdf). Wspólnie zamierzamy opracować własny projekt ustawy metropolitalnej, która wg nas byłaby najwłaściwszym narzędziem pomocnym w organizowaniu współpracy w ramach obszaru metropolitalnego.
Szanowni Państwo, wracając do konsultacji społecznych, uważamy że najważniejszą i najpełniejszą formą konsultacji społecznych jest referendum, które preferuje Europejska Karta Samorządu Terytorialnego, dlatego proponujemy by w każdej gminie takie referendum się odbyło. Najbardziej preferowana data to 4 czerwca 2017 r. lub pobliskie terminy. Wypowiedzmy się w referendum, tak jak to zrobiło Legionowo. Tam mieszkańcy stwierdzili, że jest to dla nich bardzo ważna, wręcz egzystencjalna kwestia i udział wzięło w tym referendum blisko 47% uprawnionych do głosowania (30% referendum ma moc stanowiącą), a blisko 95% głosujących wypowiedziało się przeciw takiej formie integracji obszaru metropolitalnego.
Uważamy, że instytucjonalna forma współpracy w naszej metropolii jest bardzo potrzebna, dlatego będziemy opracowywali własny projekt ustawy. Chcemy, wręcz żądamy, podmiotowego traktowania nas, tak jak uczyniono to na Śląsku. Tam, zanim projekt ustawy o metropolii śląskiej skierowano do Sejmu, Rząd przygotowywał ten projekt przez blisko rok. Przeprowadzono konsultacje społeczne, zaopiniowało go Rządowe Centrum Legislacyjne i wykonano dla niego gruntowne analizy finansowe. Projekt śląski Sejm uchwalił (9 marca 2017 r.), a Prezydent już go podpisał i obowiązuje.
Żądamy takiego samego podmiotowego traktowania naszej metropolii, jak metropolii śląskiej.
Dlaczego protestujemy?
Czujemy się przedmiotem, a nie podmiotem w zapisach poselskiego projektu ustawy Sasina. Nie chcemy wybierać prezydenta Warszawy, nie chcemy by metropolia tak bardzo ograniczała suwerenność i autonomię gmin.
Prawie każdy obszar stołeczny w UE ma status regionu (w Polsce województwa). Od 1-go stycznia 2018 r. także Warszawa i otaczające ją 9 powiatów statystycznie będzie regionem UE tzw. NUTS2 - pracujmy nad takim rozwiązaniem w wewnętrznej strukturze administracyjnej państwa, pozostawiając obecną strukturę samorządową.
Chcemy rozmawiać i chcemy prawdziwego udziału w pracach nad metropolią warszawską.
Nic o nas bez nas
Wójt Gminy Izabelin
Witold Malarowski