Menu główne
Menu
Reklama
Treść
BORKEN
Borken leży w centralnej części Niemiec, w Hesji, około 45 km na południe od miasta Kassel. Gmina Borken obejmuje 15 miejscowości, zamieszkiwanych łącznie przez 15 tys. mieszkańców. Samo Borken liczy 5 tys. mieszkańców.
Historia
Pierwsza wzmianka o Borken, występująca w dokumentach klasztornych, nosi datę 5 stycznia 755 roku, jednak odkrycia archeologiczne pozwalają sądzić, że jest ono starsze. Miejscowość stała się wkrótce centrum regionu i 9 listopada 1317 roku uzyskała prawa miejskie. Borken wielokrotnie stawało się ofiarą konfliktów zbrojnych. Było niszczone i plądrowane od Średniowiecza, przez wojnę trzydziestoletnią po I i II wojnę światową.
Wraz z początkiem XX wieku oraz rozwojem elektryczności, w rejonie Borken rozpoczęła się intensywna eksploatacja złóż węgla brunatnego.. Szczyt rozwoju górnictwa w rejonie Borken przypadał na pierwszą połowę lat 70, dwudziestego wieku. Tragiczny wypadek z 1 czerwca 1988 roku doprowadził do zamknięcia kopalni i zaprzestania wydobycia węgla brunatnego.
Warto zobaczyć:
Stary sąd urzędowy (Altes Amtsgericht) - najstarszy budynek w Borken, pochodzący z roku 1473, obecnie mieści się w nim centrum kulturalne z biblioteką miejską, salami konferencyjnymi i kawiarnią.
Wieża ciśnień. (Wasserturm) - symbol miasta, na jej szczycie znajduje się restauracja, skad można podziwiać panoramę miasta i okolic.
Ratusz (Rathaus) - jest siedzibą samorządu gminy, regularnie odbywają się tam koncerty i wystawy. Kościół św. Michała ( St. Michael Kirche) - z malowidłami ściennymi z przełomu XV i XVI wieku.
Krzyż cesarski (Kaiserkreuz) - gotycki krzyż, wzniesiony na pamiątkę zamordowania księcia Fryderyka von Braunschweig/Wolfenbuttel 5 czerwca 1400 roku.
Stara elektrownia - miejsce wystaw i imprez masowych, w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca odbywa się tam pchli targ, istnieją też 3 dyskoteki.
Heskie Muzeum Wydobycia Węgla Brunatnego (Hessisches Braunkohle Bergbaumuseum Borken) - można w nim obejrzeć ekspozycję ukazującą 400 lat historii wydobycia węgla brunatnego w Hesji.
Muzeum Górnictwa Odkrywkowego (Freilichtmuseum - Themenpark) - ekspozycja obejmuje maszyny i lokomotywy górnicze, prezentowany jest także sposób działania dawnej elektrowni.
Miasta partnerskie
Borken jest miastem otwartym na innych. Ma podpisane umowy o partnerskiej współpracy z 7 miastami: Haucourt-Moulaine-St.Charles, Meru, Noailles ( wszystkie Francja), Huttschlag (Austria), Teuchem (Niemcy), wioską dziecięcą Koszeg (Węgry) oraz Izabelinem.
Przemysł
Borken, przez prawie wiek było ośrodkiem górniczym. Era górnictwa zamknięta została ostatecznie w marcu 1993 roku. Tereny dawnych kopalni zostały poddane rekultywacji i w ich miejscu zostały utworzone 3 jeziora. Mimo to, w mieście w dalszym ciągu widoczne są ślady przemysłowej przeszłości.
Rekreacja
Po zaprzestaniu eksploatacji złóż węgla brunatnego, głównym atutem Borken stały się jego walory turystyczno-rekreacyjne. Na terenach zniszczonych przez przemysł górniczy powstały trzy jeziora o łącznej powierzchni ponad 250 ha. Borkener See, jezioro oligotroficzne, wraz z przylegajacymi terenami tworzy rezerwat przyrodniczy. Stockelache See to jezioro kąpielowe z piaszczystymi plażami, 50-piętrową zjeżdżalnią, fontannami, boiskami do siatkówki, placami zabaw, itp. Singliser See jest jeziorem do żeglugi i windsurfingu. W planach jest utworzenie do 2010 roku czwartego jeziora, Gombether See, projektowanego na zbiornik rekreacyjny.
Borken: www.borken-hessen.de , www.borken.de,
informacja turystyczna: touristinfo@borken-hessen.de , tourist-info@borken.de
tel. 05682-801-160, fax. 05682-801-165
- autor: Agnieszka Sobczak, data: 2014-08-02