Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Kompostowanie odpadów
ZASADY PRAWIDŁOWEGO KOMPOSTOWANIA
Duża część naszych odpadów to bioodpady, z których możemy uzyskać cenny nawóz organiczny wspomagający wzrost roślin, jak również poprawiający jakość gleby, wzbogacając ją w próchnicę i poprawiając przepuszczalność. Wytwarzanie go z odpadów powstających w kuchni i w ogrodzie jest bardzo proste. Kompostownik można kupić gotowy lub bardzo łatwo zrobić go samemu z różnych materiałów np. z drewna, beczek, palet.
Zachęcając do kompostowania pamiętajmy o kilku zasadach:
- Rozkład biomasy odbywa się w obecności tlenu oraz mikroorganizmów przy odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności, dlatego kompostownik najlepiej usytuować w miejscu zacienionym, osłoniętym przed mocnym słońcem oraz bezwietrznym. Gdy pryzma kompostowa jest zbyt sucha, procesy rozkładu ustają, gdy jest zbyt mokra, rozpoczyna się gnicie.
- Ściany kompostownika powinny być ażurowe, w naturalny sposób będą napowietrzały odpady. Dostęp do tlenu ma istotny wpływ na szybkość i efektywność procesu kompostowania, bez niego resztki organiczne zgniją, zamiast przekształcać się w próchnicę. Ma to istotne znaczenie dla mikroorganizmów rozkładających biomasę, które mogą żyć tylko w środowisku zawierającym tlen. Jeśli jest go zbyt mało, umierają, a ich miejsce zajmują beztlenowce inicjujące procesy gnilne.
- Pryzma czy ograniczony ściankami kompostownik nie powinny mieć dna, aby mikroorganizmy glebowe odpowiadające za rozkład opadów łatwo dostawały się do materii organicznej i szybko ją przerabiały, a także nadmiar wody mógł swobodnie wsiąkać w podłoże.
Mieszkańcy gminy Izabelin, którzy deklarują kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku, są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami. Od 1 stycznia 2020r. zniżka ta wynosi 6zł na miesiąc na mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.
Korzystanie z omawianego przywileju podlega kontroli. Istnieje możliwość utraty prawa do zwolnienia w przypadku:
- złożenia nieprawdziwej informacji o posiadaniu przydomowego kompostownika i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne;
- uniemożliwienia dokonania oględzin w celu weryfikacji zgodności informacji z deklaracji ze stanem faktycznym.
Kompostowanie to naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania bioodpadów. Dlatego wszystkich Mieszkańców zachęcamy do zakładania przydomowych kompostowników. Okazuję się, że nie jest to wcale trudne, ani pracochłonne, a efekt jest wymierny – nie musimy płacić ani za wywóz bioodpadów, ani za ziemię czy dodatkowe nawozy podczas sadzenia kolejnych roślin w ogrodzie.