Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Skazani na SMOG cz.4

Wielu z Państwa ma już nowy kocioł gazowy, co osobiście mnie bardzo cieszy - mniej pieców na paliwo stałe, to mniej zanieczyszczeń i zdrowsze powietrze. Bardzo często decyzja o wymianie pieca, była spowodowana chęcią zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa. Zwłaszcza dla ludzi starszych rezygnacja z węgla czy drewna jako opału, to brak konieczności rozpalania, dokładania do pieca jak również brak konieczności czyszczenia popiołu. To również większe bezpieczeństwo – unikamy śmiertelnie groźnego tlenku węgla jak również ew. pożaru w wyniku zapalenia się sadzy w kominie. Kocioł gazowy nie ma takich wad – wystarczy, gdy raz do roku zrobimy przegląd by zapewnić sobie komfort bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym.

Jak już mamy nowoczesny kocioł gazowy, warto jest zwrócić uwagę na jego ustawienia – od tego zależy ile zapłacimy za zużyty gaz. Bardzo często kocioł, tuż po uruchomieniu, jest ustawiany na typowe, uniwersalne ustawienia. Coś co jest typowe i uniwersalne, pasujące dla wszystkich nigdy nie będzie optymalne, dlatego warto jest spojrzeć na swoje nawyki/ przyzwyczajenia, rytm dobowy tak by dokonać optymalizacji zużycia gazu i w konsekwencji zmniejszenia opłat.

  1. Temperatura – ustawienie temperatury w ciągu dnia jak i w ciągu nocy są sprawą bardzo indywidulną. Niektórzy marzną przy 19,5oC a niektórzy ciężko oddychają przy 22o Mnie osobiście odpowiadają niskie temperatury 19,5oC w dzień oraz 16oC w nocy. Każdy z Państwa musi sam ustawić sobie taką temperaturę w jakiej czuje się komfortowo. Zasada jest bardzo prosta im większa temperatura tym większe zużycie gazu i w konsekwencji większe koszty. Zachęcam osobiście do niższych temperatur i wcale nie ze względu na potencjalnie wyższe koszty. Niższa temperatura to zdrowsze i bardziej odporne na zachorowania dzieci – wiele lat temu niższa temperatura była terapią na bardzo częste zapalenia krtani u moich dzieci. Niższa temperatura sprzyja także poszukiwaniu ciepła u bliskiej nam osoby. Przytulanie jest miłe, przyjemne i wszystkim nam potrzebne – to bardzo pierwotna i jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Kiedy mózg rejestruje, że nasze ciało jest dotykane w przyjemny, relaksacyjny sposób oddech ulega spowolnieniu, obniża się ciśnienie krwi oraz wydzielana jest oksytocyna - naturalny antydepresant. Rano budzimy się spokojniejsi z obniżonym poziomem stresu. Przytulanie pobudza także produkcję endorfin i serotoniny, wywołując uczucie przyjemności, uśmierzając ból i smutek, zmniejszając prawdopodobieństwo problemów z sercem, pomagając utrzymać wagę. Podsumowując: niższa temperatura, to nie tylko niższe rachunki, ale także większa odporność na choroby oraz niższy poziom stresu.
  2. Cykl dobowy – każdy z nas ma jakiś cykl dobowy. Oczywistym stwierdzeniem jest - wstajemy rano i kładziemy się spać wieczorem, idziemy do pracy i wracamy do domu. Nie ma najmniejszego powodu by ustawienia pieca nie podążały za naszym trybem życia. Mnie osobiście sprawdził się model w którym zarówno ciepła woda jak i ogrzewanie włącza się na godzinę przed porannym wstaniem – oznacza to, że kocioł automatycznie przechodzi z trybu nocnego na tryb dzienny, jak również nagrzewana jest ciepła woda. Po porannej toalecie i śniadaniu gdy wszyscy wychodzą do pracy/ szkoły kocioł automatycznie przechodzi z tryb oszczędny – po co ogrzewać pomieszczenia w których nikogo nie ma? Ten sam scenariusz powtarza się na godzinę przed planowanym powrotem do domu – kocioł automatycznie przechodzi w tryb dzienny tak by dom powitał nas przyjemnym ciepłem. Wieczorem tak samo jak rano powtarza się cykl grzania wody do toalety wieczornej. Bardzo czasem jest pomocny dodatkowy tryb pracy regulatora, który jest odpowiedzią na sytuacje wymykające się rutynie. Otóż jeśli chcę mieć ciepłą wodę w ciągu dnia, włączam jednym przyciskiem grzanie kotła na 15min – nie chodzi tutaj o nagrzanie wody w zbiorniku, bo ona tam jest cały czas, ale chodzi o to by woda ta zaczęła krążyć w rurach. Krążącą woda w rurach to brak konieczności puszczania wielu litrów wody, by doczekać się w końcu ciepłej. Sobota i niedziela to zazwyczaj dni, w których mam ustawiony inny cykl dobowy – różnica ta w stosunku do cyklu tygodniowego nie polega jedynie na innych godzinach w jakich wstajemy czy też kładziemy się spać, ale głównie na tym, że wszyscy domownicy są w domu i trzeba im zapewnić ciepło.
  3. Ustawienie temperatury krążącej wody w kaloryferach czy też w kranie to sprawa już bardzo indywidualna – jak osobiście ustawiam sobie ok. 55oC dla wody krążącej w kaloryferach oraz 50oC dla ciepłej wody. Powyżej temperatury 60oC w grzejnikach, fruwające w powietrzu organiczne cząsteczki kurzu (najczęściej resztki ludzkiego naskórka) przypalają się w kontakcie z grzejnikiem, wydzielając szkodliwe substancje, które drażnią śluzówkę dróg oddechowych. Osoby podatne na choroby górnych dróg oddechowych powinny szczególnie uważnie podejść do ustawienia temperatury grzejników. Tutaj należy podkreślić jak ważne jest właściwe zaprojektowanie instalacji centralnego ogrzewania w przypadku zbyt małej ilości grzejników dla uzyskania tej samej temperatury kocioł będzie musiał pracować z dużo większą temperaturą wody w obiegu co nie jest dobre ani dla samego kotła ani dla zdrowie domowników. Jeśli musicie Państwo ustawić wyższą temperaturę wody w obiegu niż wspomniane 55oC warto jest zasięgnąć porady specjalisty bo Wasza instalacja może nie być zaprojektowana optymalnie.

W rozmowach z Państwem zawsze zachęcam do wyboru kotła nie ze względu na cenę ale ze względu na bliskość serwisu. Często to bliskość serwisu decyduje o tym czy w okresie grzewczym będziemy czuli się bezpiecznie. Czyśćmy także regularnie kocioł – zawsze po jakimś czasie w kotle powstaje nagar ze spalania paliwa gazowego a grzałka do ciepłej wody pokrywa się nalotem. Kocioł regularnie serwisowany odpłaci się Państwu bezawaryjną pracą wtedy gdy go najbardziej potrzebujemy.

Tych z Państwa, którzy jeszcze stoją przed decyzją wymiany pieca na paliwo stałe na kocioł gazowy/ pompę ciepła lub inne bardziej ekologiczne ogrzewania zachęcam już teraz do złożenia wniosku i zaplanowania wymiany. Wątpiących czy warto odsyłam do artykułu z Listów do Sąsiada nr. 7/2020 (lipiec 2020r.) gdzie przedstawiłem ekonomiczne aspekty ogrzewania gazowego. Artykuły te można znaleźć pod linkiem https://issuu.com/ugizabelin/docs/listy-lipiec-2020 lub https://www.gmina.izabelin.pl/353,wymiana-pieca?tresc=5341. Serdecznie zapraszam do lektury.

    [treść archiwalna]
  • zdjęcie ustawień pieca
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer