Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Skazani na SMOG cz.1

O wpływie zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie napisano już wiele, że: wpływa na długość życia, wywołuje choroby układu oddechowego, ma wpływ na wagę urodzeniową noworodków etc. Informacje te są powszechnie znane i powinny motywować do aktywnego działania na rzecz czystości powietrza. Nieco mniej czasu poświęcono by napisać o prawnych aspektach korzystania z różnych źródeł ciepła – otóż z dniem 1 stycznia 2023 r. dalsze korzystanie z pieców na paliwo stałe tzw. kopciuchów będzie prawnie zakazane. Na terenie gminy nadal mamy ok. 580 pieców do wymiany i tylko 15 miesięcy (odliczając miesiące zimowe) by tej wymiany dokonać. Wbrew pozorom to naprawdę mało czasu…

Wielu mieszkańców już teraz dokonuje wymiany pieca wychodząc ze słusznego założenia, że lepiej zrobić to z dotacją w wysokości do 8tys zł *) niż później, być może bez takiej dotacji. Rozmawiając z mieszkańcami wychwytuję dwie motywacje takiego działania:

  • pierwsza – konieczność dostosowania źródła ciepła do regulacji prawnych z jednoczesną obawą przed przyszłym, możliwym wzrostem cen, trudnością znalezienia firmy, ew. brakiem dotacji w latach następnych, 
  • druga – starzenie się społeczności naszej gminy – wiele osób już teraz nie radzi sobie z noszeniem węgla, rąbaniem drewna, doglądaniem pieca etc. Kocioł gazowy jest dla starszych mieszkańców mniej uciążliwy i bezpieczniejszy w eksploatacji. 

Nieodmiennie w każdej rozmowie przewija się temat kosztów eksploatacji kotła na paliwo gazowe stąd podjęta próba prostej analizy kosztów utrzymania w wykorzystaniem kotła gazowego oraz pieca na paliwo stałe typu węgiel, drewno.

Poniższy przykład przedstawia rzeczywiste koszty eksploatacyjne za rok 2018 budynku mieszkalnego w gminie Izabelin. Parametry domu:

  • dom ok. 140 m² powierzchni użytkowej,
  • zamieszkiwany przez 3 osoby,
  • gaz jest wykorzystywany do celów: gotowania, ogrzewania jak również uzyskania ciepłej wody,
  • temperatura utrzymywana w domu to 19,5°C w dzień i 16°C w nocy. W czasie pobytu w pracy temperatura jest utrzymywana na poziomie 16°C.

Faktyczne zużycie gazu spisywane w terminach miesięcznych wygląda następująco:

2018

sty.18

lut.18

mar.18

kwi.18

maj.18

cze.18

lip.18

sie.18

wrz.18

paź.18

lis.18

gru.18

Zużycie

148

205

124

97

38

44

52

53

55

52

142

187

W dalszej analizie przyjęto, że poziom zużywanego gazu (ok. 50m³) w miesiącach letnich jest wynikiem: gotowania, ogrzewania ciepłej wody do celów użytkowych. Jest to dostatecznie dobrze przybliżenie by pokazać, ile gazu jest zużywane na gotowanie i ciepłą wodę, a ile na ogrzewanie w sezonie grzewczym. Poniższy wykres przedstawia trzy linie:

  • stała linia o wartości 50m³ zużytego gazu na cele gotowania i ciepłej wody użytkowej,
  • linia pokazująca zużycie gazu do celów ogrzewania – spada do zera w miesiącach letnich. Osiąga najwyższe wartości w sezonie grzewczym,
  • linia oznaczona jako TOTAL pokazująca całkowite zużycie gazu w ciągu roku.
    [treść archiwalna]
  • wykres zużycia gazu
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

Mając dane dot. zużycia gazu możemy pokusić się o przedstawienie poniesionych kosztów. Pokazane poniżej koszty zostały podzielone na dwie składowe:

  1. koszty stałe (wynikające z samego faktu podłączenia do sieci gazowej): opłata abonamentowa, opłata dystrybucyjna stała,
  2. koszty zmienne (uzależnione od ilości zużywanego paliwa): opłata za paliwo gazowe, opłata dystrybucyjna zmienna.
    [treść archiwalna]
  • wykres kosztu gazu
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

Całkowity roczny koszt zużytego gazu dla przedstawionego przykładu to 2.673,53zł. Koszt ten dzieli się na:

  • koszt stały w wysokości: 632,17zł
  • koszt zużytego gazu do celów gotowania/ ciepłej wody użytkowej w wysokości: 1.024,92zł,
  • koszt zużytego gazu do celów ogrzewania w wysokości: 1.016,44zł.

Porównajmy zatem przedstawione koszty zużytego gazu na koszt związany z zakupem węgla lub drewna. Poniżej przedstawiono porównanie kosztów dla dwóch wariantów z jakimi mamy najczęściej do czynienia:

Wariant 1: zarówno ciepła woda jak i ogrzewanie jest realizowane piecem na paliwo stałe

całkowity koszt wykorzystanego gazu w wysokości 2.673,53zł przeliczamy wg. kosztów zakupu na węgiel lub drewno co daje: 

  • 18m³ drewna opałowego (cena 1 m³ drewna = 150zł)
    lub
  • 3T węgla opałowego (cena 1T węgla = 800zł)

Wariant 2: jedynie ogrzewanie jest realizowane w oparciu o piec na paliwo stałe a ciepła woda jest uzyskiwana w inny sposób

koszt gazu wykorzystanego jedynie do celów ogrzewania w wysokości 1.016,44zł przeliczamy wg. kosztów zakupu na węgiel lub drewno co daje:

  • 7m³ drewna opałowego (cena 1 m³ drewna = 150zł)
    lub
  • 1,3T węgla opałowego (cena 1T węgla = 800zł)

Powyższa analiza skupia się jedynie na aspektach czysto ekonomicznych nie uwzględniając kosztów pracy ludzkiej (rozładunek paliwa, porąbanie drewna, dokładanie do pieca, czyszczenie pieca etc.). W przypadku pieca na paliwo stałe praca ta bez względu na wiek, porę dnia, panujące warunki atmosferyczne musi zostać wykonana by utrzymać dom w cieple.  

Zbierane od mieszkańców informacje nt. ilości spalanego paliwa stałego (w ramach składanych przez mieszkańców wniosków o dotację celową na wymianę pieca) pokazują, że:

  1. mieszkańcy wykorzystujący jako paliwo stałe jedynie drewno potrzebują go od 15 do 17m³ na sezon grzewczy,
  2. mieszkańcy wykorzystujący jako paliwo stałe jedynie węgiel potrzebują go od 4 do 9T na sezon grzewczy,
  3. mieszkańcy, którzy stosują system mieszany używając jako paliwa stałego zarówno węgla jak i drewna zazwyczaj kupują od 2 do 4 T węgla i ok. 10m³ drewna opałowego.

Jeśli zużywasz do celów ogrzewania więcej niż 7m³ drewna opałowego lub więcej niż 1,5 tony węgla opałowego – wymiana pieca na kocioł gazowy jest dla Ciebie opłacalna. 

*) dotacja do 8tys zł, ale nie więcej niż 90% kwalifikowanych kosztów inwestycji dotyczy instalacji kotła gazowego (także LPG), ogrzewania elektrycznego czy też pompy ciepła.

Artykuł został opublikowany w lipcowym numerze Listów do Sąsiada.
https://issuu.com/ugizabelin/docs/listy-lipiec-2020

    [treść archiwalna]

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer