Menu główne
Menu
Reklama
Treść
List Wójta gminy Izabelin do wszystkich Mieszkańców naszej gminy
Izabelin, 30 października 2019
Drodzy Mieszkańcy,
przyroda i środowisko naturalne na trwale wpisane są w krajobraz naszej gminy. Dlatego konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, nadając priorytet trosce o najbliższe otoczenie i jakość życia mieszkańców. Ta perspektywa przyświeca kolejnym działaniom inwestycyjnym oraz rozwiązaniu wyzwań cywilizacyjnych. Jednym z nich jest rosnąca liczba wytwarzanych przez nas odpadów. Przeciętny mieszkaniec gminy Izabelin wyrzuca rocznie około 550 kg śmieci. To o ponad 200 kg więcej niż średnia krajowa. Prawidłowe zagospodarowanie odpadów stanowi więc ważne wyzwanie dla samorządu i lokalnej społeczności.
Sukcesywnie wdrażamy kolejne rozwiązania zwiększające efektywność gminnej gospodarki odpadami. Rozwijamy selektywną zbiórkę. Prowadzimy działania edukacyjne oraz akcję rozdawania kompostowników w celu wykorzystania tzw. odpadów zielonych. Planujemy także niższe stawki opłat za śmieci dla osób deklarujących nie oddawanie odpadów bio i frakcji zielonej. Przy wykorzystaniu unijnych dotacji, chcemy również wybudować nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), przyjmujący nieuciążliwe, ale problemowe rodzaje odpadów takie jak np.: zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy stare meble.
Najpierw jednak dialog, później inwestycja. Z pełnym szacunkiem podchodzimy do argumentów przytaczanych dotychczas przez mieszkańców w kontekście budowy PSZOK. Tego typu przedsięwzięcia wymagają rzetelnych informacji i konsultacji.
Dlatego chcemy powołać Radę Społeczną ds. PSZOK. Rada wspólnie z Urzędem Gminy zajmie się takimi tematami jak zakres szczegółowy PSZOK, jego funkcjonowanie i lokalizacja czy wielokryterialna analiza dla lokalizacji.
Rada Społeczna pełnić będzie następujące funkcje:
- informacyjną – przekazywanie wiedzy, wyjaśnianie wątpliwości
- konsultacyjną – wymiana opinii i argumentów
- doradczą – wypracowywanie rekomendacji i rozwiązań
- monitorującą – nadzór nad realizacją projektu i inwestycji
W skład Rady wejdzie ok. 20 stałych członków, w tym:
- przedstawiciele wszystkich sołectw (sołtysi lub osoby rekomendowane przez Rady Sołeckie) (sugerowana liczba - 7 osób)
- liderzy społeczni danych grup mieszkańców (sugerowana liczba to 5 osób, w tym proponujemy aby były to 3 osoby z sołectwa Truskaw)
- przedstawiciele Urzędu Gminy (sugerowana liczba to 3 osoby)
- przedstawiciele Rady Gminy, np. osoby z komisji tematycznie związanej z inwestycją (sugerowana liczba to 3 osoby)
- eksperci (2 osoby)
Stworzymy także punkty informacyjno-edukacyjne oraz zorganizujemy wyjazd studyjny do nowopowstałych, nowoczesnych PSZOK.
Mam nadzieję, że taka forma współpracy i dialogu zyska Państwa akceptację i pozwoli na wypracowanie optymalnego rozwiązania dla systemu gospodarki odpadami z korzyścią dla mieszkańców naszej gminy i środowiska.
Ponieważ Rada miałby również opiniować działalność PSZOK-u w roku 2020, zależy nam na jak najpilniejszym jej utworzeniu i spotkaniu. Pierwsze spotkanie planujemy w dniu 12 listopada (wtorek) o godz. 19:00.
Będziemy wdzięczni za wybór z grona mieszkańców sołectwa Truskaw Państwa przedstawicieli (jedna osoba reprezentująca sołtysa i Radę Sołecką oraz 3 mieszkańców).
Z poważaniem,
Dorota Zmarzlak
Wójt gminy Izabelin
drukuj (List Wójta gminy Izabelin do wszystkich Mieszkańców naszej gminy)