Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Konkurs Fundacji Ekologicznej Arka "Kawałek Czystego Nieba"
Miło nam poinformować, iż Gminne Przedszkole w Laskach "Akademia pod Dębowym Liściem" została zakwalifikowana do naszego konkursu.
Od 1 lutego rusza na Facebook-u Fundacji ARKA konkurs „Kawałek błękitnego nieba”. Na najlepsze działania edukacyjne związane z niską emisją można głosować do 15 lutego do godz. 12.00
Dla zwycięzców mamy 12 statuetek oraz certyfikaty udziału w akcji.
Konkurs organizowany jest w ramach Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.
Cała akcja odbywa się w ponad 120 miejscowościach w całym kraju, a jeszcze można się do nas zgłosić po bezpłatne pakiety edukacyjne.
W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.
„Dzień Czystego Powietrza” i nasza kampania „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 120 miejscowościach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast” – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA
„Nadrzędnym celem kampanii, takich jak ta fundacji Arka, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.
Brudne powietrze powoduje raka
W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.
Powietrze w Polsce zabija
Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.
Edukowanie ma sens
Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.
Więcej informacji:
- Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020
- Alicja Fober, a.fober@fundacjaarka.pl, 501 620 883
drukuj (Konkurs Fundacji Ekologicznej Arka "Kawałek Czystego Nieba")