Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Przyszłość jest przed nami… - wywiad z Wójtem Gminy Izabelin Witoldem Malarowskim

Panie Wójcie, kolejny rok życia i pracy za nami. Co udało się dokonać w naszej gminie w 2016 roku? 

W 2016 roku udało się zrealizować niemal wszystkie zamierzenia, które zapisane były w planach i budżecie Gminy.  Te, których nie udało się – z różnych względów – zrealizować, przechodzą do budżetu Gminy w 2017 roku i będziemy się starać, aby były wykonane w pierwszej kolejności.  Ci spośród naszych mieszkańców, którzy interesują się  sprawami Gminy mogli przez cały miniony rok czytać w gminnych publikatorach, także w „Listach do Sąsiada” szczegółowe relacje na bieżąco z postępu zamierzonych prac.  Rok miniony jest już za nami, a przed nami przyszłość, która jawi się w postaci bardzo ambitnych zamierzeń i największego w historii naszej Gminy budżetu. Na same inwestycje zamierzamy przeznaczyć ponad 13 milionów złotych, a po dodaniu 12 milionów, które ma „przerobić”  gminna spółka komunalna inwestycje mają kosztować aż 25 milionów. Jeśli uda się budżet ten zrealizować w całości, oznaczać to będzie kolejny ogromny skok w rozwoju naszej Gminy. Oceniam, że jesteśmy dobrze przygotowani do zadań 2017 roku - przyszłość jest przed nami.

Zatem, co gmina zamierza zrealizować w 2017 roku?

Przede wszystkim stawiamy na radykalną poprawę standardu głównych ulic, szczególnie dróg powiatowych - 3 Maja, od Tetmajera do Lasek i Sienkiewicza, od  3 Maja do granicy z gminą Stare Babice. Te inwestycje zrealizujemy wspólnie z gminą Stare Babice i powiatem warszawskim zachodnim.

Kolejnym zadaniem jest budowa sieci ścieżek rowerowych  w ramach ZIT-u   (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, przedsięwzięcie realizowane przez m.st. Warszawę i wybrane gminy okołowarszawskie - przyp. red.).  W dniu 13 lutego br. podpisaliśmy umowę z marszałkiem województwa mazowieckiego na ponad 4 mln zł ze środków unijnych, z przeznaczeniem właśnie na ten cel.

Przystępujemy także do rozbudowy przedszkola w Laskach, które wzbogaci się o nową powierzchnię, przeznaczoną do wykorzystywania w sposób wielofunkcyjny, bądź jako aulę do przeprowadzania ważnych imprez przedszkolnych, bądź jako rezerwowe sale dydaktyczne w przypadku zwiększenia liczby oddziałów przedszkolnych. A taki stan rzeczy przewidujemy w roku szkolnym 2017/2018, w którym do przedszkola przeniesione zostaną dwa oddziały, dotychczas umiejscowione w szkole przy ul. Wojska Polskiego. Ta sytuacja jest związana z kumulacją dwóch reform edukacyjnych, co powoduje, że roczników dzieci w szkole i w związku z tym także oddziałów jest znacznie więcej, niż by to się odbywało w normalnym naborze do szkół.

Następnym ważnym zadaniem na ten rok, jest budowa, lub jak kto woli – rozbudowa gminnego ośrodka zdrowia. Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale tym razem chyba dyrektorka naszego publicznego ZOZ-u jest innego zdania. Coraz szersza oferta udzielanych  świadczeń, stałe zwiększanie liczby lekarzy w Ośrodku i staranny ich dobór, a także stałe poprawianie wyposażenia medycznego stało się przyczyną lawinowego zwiększenia liczby pacjentów. Dalszy rozwój Ośrodka możliwy jest tylko poprzez  dobudowę nowych powierzchni, w których odpowiednie dla siebie i pacjentów miejsce znajdą nie tylko dotychczasowi lekarze, ale także nowi specjaliści.  Ponadto, póki jeszcze dotychczasowy parterowy budynek jako tako „się trzyma”, to stanowi on doskonałe miejsce na umieszczenie w nim nowych, potrzebnych funkcji, takich  jak sale rehabilitacyjne, w których można będzie realizować od dawna postulowane programy gminne, a także Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów.  Idealna lokalizacja dla tego projektu, bliskość Centrum Kultury, opieka medyczna na miejscu, udogodnienia takie jak właśnie sala rehabilitacji ruchowej, pozwalają myśleć o tym zamierzeniu, jako o wzorcowym rozwiązaniu ważnego społecznego zagadnienia, jakim jest właściwa opieka nad naszymi rodzicami i dziadkami w jesieni ich życia. Obecnie temat jest poddany pod konsultacje społeczne. Czekamy na  uwagi i ewentualne podpowiedzi mieszkańców i zainteresowanych organizacji. Chciałbym, aby budynek w stanie surowym powstał do końca roku.

A co z reformą oświaty?

To jest kolejna bardzo ważna sprawa. Szczerze mówiąc nie wszystko nam się w tej reformie podoba. Jest ona przeprowadzana w sposób twardy i bezdyskusyjny. Na szczęście gmina Izabelin jest na tyle zasobna w bazę lokalową, że nie będzie nam bardzo trudno wywiązać się z nałożonych obowiązków. Problemem jest los kadry nauczycielskiej, której w niekorzystnym wariancie rozwoju sytuacji, mogą grozić zwolnienia. Chcemy tego uniknąć, ale by to się udało, musimy wspólnie z innym jednostkami samorządowymi, znaleźć dla części nauczycieli miejsca pracy w czteroletnich liceach. Drugą istotną, a dalece niedopracowaną kwestią, są  podręczniki szkolne, a właściwie ich brak, oraz podstawa programowa, bo nikt nie wie,  jak to naprawdę będzie wyglądało. A od września dzieci muszą się z czegoś uczyć.

Zrobimy jednak wszystko, by jak najlepiej przygotować się do tej reformy.

Panie Wójcie, jest jeszcze bardzo ważny temat:  dojazd do Warszawy. Czy w tej kwestii coś się zmieni ?

Wspólnie z m. st. Warszawa chcemy zaprojektować poprawę wyjazdu z naszej gminy. Myślę tu o ulepszeniu  wyjazdu ulicą 3 Maja drogą wojewódzką, do ul. Arkuszowej i ul. Estrady poprzez wprowadzenia osobnych pasów do skręcania w lewo. Ja wiem, że temat ten przewija się od wielu lat jako pierwszoplanowy, tyle tylko, że znacznie więcej w tej kwestii zależy od władz Warszawy, niż od nas. Spotkanie z wiceprezydentem Warszawy w tej sprawie zaplanowane jest na 17 lutego i jestem zdecydowanym optymistą, gdy chodzi o ruszenie tej sprawy z miejsca, bo dostrzegam u władz stolicy jakby nowe spojrzenie na problemy mieszkańców okolicznych gmin, w porównaniu z tym, czego doświadczaliśmy w relacjach z nimi dotychczas. Ewentualne postępy w tej ważnej sprawie będę na bieżąco przekazywał opinii publicznej. Drugą ważną sprawą jest uruchomienie ulicy równoległej  do 3 Maja, na odcinku od drukarni Drukoba w Mościskach do ulicy Estrady po to, by jadący w kierunku Łomianek  mogli ominąć skrzyżowanie  3 Maja, Arkuszowa, Estrady. W roku 2017 zamierzamy dopiąć tę inwestycję pod względem projektów wraz z uzgodnieniami, aby zacząć realizować ją w roku 2018 z wykorzystaniem procedur zawartych w Zasadach Realizacji Inwestycji Drogowych . Szanse na środki finansowe z budżetu państwa ze względu na sieć połączeń są bardzo duże. Mam nadzieję, że rząd utrzyma program budowy dróg lokalnych pomimo dziury budżetowej, bo wtedy nasza inwestycja miałaby realne szanse na dofinansowanie. Radykalnej poprawy w zakresie dojazdu do Warszawy oczekujmy jednak dopiero po zbudowaniu  dużego węzła komunikacyjnego w rejonie ulicy Nowo Janickiego, co jak wiadomo leży wyłącznie w kompetencjach i możliwościach Warszawy i GDDKiA.

W gminie Izabelin mamy piękne zielone tereny, które aż się proszą, by wykorzystać je na uprawianie sportu. Czy gmina myśli również o tej kwestii ?

Oczywiście. W związku ze stałym zwiększaniem się liczby i powierzchni terenów gminnych przeznaczonych na szeroko rozumianą kulturę fizyczną, zamierzamy niedługo utworzyć nową jednostkę organizacyjną, która z jednej strony zajmie się właściwym utrzymaniem tych terenów i ich wyposażenia, a z drugiej stanie się animatorem wydarzeń o charakterze sportowym, turystycznym i rekreacyjnym, adresowanych do mieszkańców w każdej grupie wiekowej. Koncepcja utworzenia Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki cieszy się poparciem Komisji Kultury i Sportu Rady Gminy, co dobrze wróży powodzeniu tego przedsięwzięcia.  Chcielibyśmy kulturze sportowej nadać zupełnie nowy charakter i przedstawić naszym mieszkańcom szeroką ofertę nie tylko sportową, ale również rekreacyjną i turystyczną.

Ewentualne powstanie nowych miejsc przeznaczonych do aktywności fizycznej jest związane z pojawieniem się jakichkolwiek środków zewnętrznych. Bardzo bym chciał, aby udało się zagospodarować na ten cel teren skarpy w rejonie ulicy 3 Maja i Wojska Polskiego zgodnie z istniejącym opracowaniem. Nie ustajemy w poszukiwaniach możliwości uzyskania dofinansowania, a szanse na to oceniam jako dosyć wysokie.

Jest jeszcze sprawa rozbudowy sieci kanalizacyjnej  i oczyszczalni ścieków. Czy w tej sprawie coś się zmieni ?

Tak, przybędzie ponad 12 kolejnych kilometrów sieci i kilkaset kolejnych nieruchomości uzyska możliwość podłączenia do kanalizacji. Ten rok i dwa następne, po zrealizowaniu inwestycji łącznie za ponad 20 milionów, zakończą proces budowy kanalizacji sanitarnej w naszej gminie.

Ostatnio dużo się mówiło o zanieczyszczeniu powietrza tzw. smogu. Co gmina robi, by rozwiązać ten problem ?

Opracowujemy obliczony na 3 lata gminny program likwidacji pieców na paliwo stałe, jednocześnie wspierając tych mieszkańców, którzy nie mogą pozwolić sobie na używanie pieców gazowych ze względu na to, że jest to dla nich zbyt drogie paliwo. Myślimy o dopłacaniu mniej  zamożnym mieszkańcom różnicy pomiędzy tańszym paliwem stałym a gazem po to, by mieć w gminie czystsze powietrze. Temat jest obecnie bardzo głośny w skali kraju, a to oznacza, że prawie na pewno pojawią się rządowe programy dofinansowania, z których nie omieszkamy skorzystać. Skala zadania to wymiana kilkuset pieców węglowych na nowsze rozwiązania. Wymiana będzie sukcesywna i stopniowa, podobnie jak realizujemy program demontażu eternitu z dachów, którego w tej chwili jest już coraz mniej w naszej gminie. Jeszcze kilka lat i eternit w naszej gminie zniknie zupełnie. Przewiduję, że podobnie będzie z piecami starej generacji.

Panie Wójcie, czy jest jeszcze coś, co zaprząta Panu głowę ?

Szczerze mówiąc jest jedna sprawa, która ani na chwilę nie schodzi mi z myśli:  budowa sieci odwodnieniowej. W tej chwili najbardziej zagrożonym obszarem jest Izabelin B. Optymalnym kierunkiem odprowadzania wód z tego terenu jest Kanał Zaborowski i kłopotliwy zbiornik retencyjny w Lipkowie. Jesteśmy już po spotkaniu z ks. proboszczem, gdzie znajduje się ów zbiornik, który wymaga modernizacji i obniżenia lustra wody o około 1 metr po to, żeby ten cały układ hydrologiczny mógł funkcjonować. Z wójtem Starych Babic i proboszczem doszliśmy do porozumienia polegającego na tym, że my opracujemy koncepcję i projekt, a oni czynnie włączą się w wykonanie inwestycji. Woda nie zna granic.  Myślę, że już wiosną zawrzemy stosowne umowy i wspólnie poszukamy środków na realizację zadania w Wojewódzkim Funduszu  Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

Inna sprawa: mamy w Izabelinie stary, piękny, przedwojenny dom, w stylu „świdermajer”, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński ze swoim ojcem, będącym wówczas żołnierzem AK. Uważam, że warto by ten dom rewitalizować i stworzyć w nim mini muzeum, w którym przechowywalibyśmy pamiątki po znanym pisarzu, a także po żołnierzach AK z Grupy Kampinos. Śpieszmy się uhonorować tych ludzi jeszcze za ich życia, jakże szybko oni bowiem odchodzą. Poza tym sama architektura tego domu to kawał przedwojennej historii, którą należałoby ocalić od zapomnienia.  Chciałbym, aby jako filia Centrum Kultury Izabelin obiekt ten służył mieszkańcom jeszcze długie lata. Na razie trwają wstępne rozmowy z rodziną właścicieli.

Słysząc to wszystko wnioskuję, że dużo pracy jeszcze przed nami. Życzę, by wszystko udało się sprawnie zrealizować dla dobra wszystkich mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Serdecznie dziękuję Panu za poświęcony czas i rozmowę.

Ja również dziękuję.

Z Wójtem Gminy Izabelin Witoldem Malarowskim rozmawiała Iwona Mazurek

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer