Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Konsultacje społeczne w sprawie ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej wkrótce ruszą
Wojewoda mazowiecki - Zdzisław Sipiera wespół z posłem Jackiem Sasinem zorganizowali 16 marca 2017r. spotkanie z wójtami i burmistrzami podwarszawskich gmin w sprawie projektu utworzenia metropolii warszawskiej. Wojewoda zdementował medialne plotki o utracie podmiotowości gmin podwarszawskich po włączeniu do Miasta Stołecznego Warszawy wskazując, że projektowane w ustawie Miasto Stołeczne jest odpowiednikiem powiatu dla gmin. Za mijające się z rzeczywistym stanem rzeczy uznał także doniesienia medialne o ograniczeniu liczby gmin mogących wejść do metropolii wyłącznie do 18 gmin graniczących z Warszawą, klasyfikując te doniesienia prasowe w kategorii postprawdy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządowców oraz mieszkańców gmin objętych (bądź nie objętych, a chcących być objętymi) projektem ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej w postaci superpowiatu o nazwie Miasto Stołeczne Warszawa poseł i Wojewoda mazowiecki udzielili bliższych wyjaśnień i odpowiedzi na zadane przez samorządowców pytania.
W trakcie odpowiedzi zostały zapowiedziane dalsze etapy postępowania w kwestii projektu ustawy w postaci powołania tematycznych zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli samorządów, mieszkańców, organizacji pozarządowych i ekspertów, które zajmą się poszczególnymi, zwłaszcza szczególnie problematycznymi, obszarami potencjalnej współpracy metropolitalnej (jak: transport publiczny, gospodarka przestrzenna i rozliczenia projektów unijnych). Zadeklarowali przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, z którymi poseł planuje dotrzeć nie tylko do samorządowców, ale przede wszystkim do ponad 2 mln mieszkańców gmin podwarszawskich. Akcja informacyjno-konsultacyjna, która ruszy jeszcze w marcu potrwa ok. 6 tygodni. Poseł oczekuje, iż w wyniku konsultacji skorygowany zostanie projekt ustawy metropolitalnej, co powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami. Przedmiotem konsultacji będzie nie tylko zakres delimitacji obszaru metropolii (liczba gmin w metropolii), ale także zakresy zadań jakie samorządy podwarszawskie będą przekazywać metropolii (transport publiczny, gospodarka przestrzenna, gospodarka odpadami, szkolnictwo, opieka zdrowotna, inne) oraz metropolia samorządom (dowody osobiste, rejestracja pojazdów, pozwolenia na budowę, inne). Z projektu ustawy o Ustroju Miasta Stołecznego Warszawy zostaną z pewnością usunięte niejednoznaczne zapisy, które w pierwotnej wersji projektu ustawy szczególnie zaniepokoiły samorządowców.
W spotkaniu wzięło udział około 70 samorządowców z kilkudziesięciu podwarszawskich gmin.
Ryszard Haczek
Zastępca Wójta Gminy Izabelin