Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Realizacja nowych inwestycji w zakresie budowy sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej
Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Mokre Łąki” ma przyjemność poinformować, iż w najbliższych miesiącach na terenie naszej Gminy, będą realizowane nowe inwestycje w zakresie budowy sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej. Dotychczasowe inwestycje wodno-kanalizacyjne na naszym terenie były dofinansowywane z celowych funduszy krajowych (WFOŚiGW lub NFOŚiGW) a w tym roku rozpoczniemy realizację inwestycji ze środków zewnętrznych, z Funduszu Spójności Unii Europejskiej (dalej jako Fundusze UE). Uzyskanie dofinansowania z tego źródła nie było proste. Wymagało spełnienia licznych wymogów formalnych, poczynając od właściwego projektowania, przez procedury uzgadniania i zatwierdzania projektów, do uzyskania pozytywnej decyzji o dofinansowaniu. Stąd też uzyskanie tych środków finansowych wymagało od Spółki wielu czasochłonnych działań.
Pragniemy podkreślić, że poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej, realizowane są nie tylko powierzone GPWiK Izabelin „Mokre Łąki” sp. z o.o. zadania własne Gminy z zakresu gospodarki komunalnej, ale przede wszystkim stwarzana jest możliwość poprawy komfortu codziennego życia wszystkich Mieszkańców oraz zwiększenie dbałości o środowisko naturalne.
Jednym z bardziej istotnych warunków, którego spełnienie pozwala na przyznanie i wykorzystanie środków z Funduszy UE w celu budowy sieci kanalizacji sanitarnej, jest osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego, co oznacza konieczność podłączenia do takiej sieci wszystkich zamieszkałych nieruchomości, jakie znajdują się w bezpośredniej bliskości istniejącej lub budowanej sieci kanalizacyjnej oraz umożliwienia przygotowania warunków technicznych do przyłączenia działek niezamieszkałych.
Tej konieczności odpowiadają też obowiązki wynikające z przepisów prawa, które przybliżamy poniżej:
Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2013 r, poz.1399 z późn. zm. – dalej jako ucpg), co do zasady, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, co oznacza obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Przyłączenia do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej nie jest obowiązkowe tylko wówczas, gdy nieruchomość wyposażona jest w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone odrębnymi przepisami. W naszej Gminie, ze względu na sąsiedztwo przyrodnicze, nie można budować i użytkować przydomowych oczyszczalni ścieków!
W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązku, o którym mowa wyżej(art.5 ust.7 ucpg), wójt (burmistrz, prezydent) gminy wydaje decyzję nakazującą przyłączenie do sieci.
Uchwałą Nr XVII/138/16 z dnia 22 czerwca 2016 roku, Rada Gminy Izabelin upoważniła Zarząd GPWiK Izabelin „Mokre Łąki” sp. z o.o. do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, tj. prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach wymienionych w art.5 ust.7 ucpg w związku z art.5 ust.1 pkt.2 ucpg, nakazujących wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, w tym do wydawania decyzji administracyjnych oraz wszelkich postanowień i zaświadczeń w toku prowadzonych postępowań. Uchwała ta opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 3 sierpnia br., pod poz. 7266 i jest już prawomocna.
W przypadku gdy nieruchomość nie jest podłączona do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej, wykonanie powyższego obowiązku, polega na wydaniu decyzji, podlegającej egzekucji w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zarząd Spółki, w przypadku niewykonania decyzji, wydanej na podstawie art.5 ust.7 uocg, ma obowiązek upomnieć zobowiązanego, wystawić tytuł wykonawczy i wszcząć egzekucję od momentu, w którym decyzja stała się ostateczna.
Z uwagi na niepieniężny charakter obowiązku przyłączenia, jego wykonanie następuje poprzez grzywnę w celu przymuszenia i wykonanie zastępcze. Zgodnie z art. 10 ust.2 ucpg, kto nie wy-
konuje obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, podlega karze grzywny.
Niezależnie od postępowania, o którym mowa wyżej, bezczynność właściciela nieruchomości, rozumiana jako niezłożenie wniosku o przyłączenie, stanowi wykroczenie, w rozumieniu kodeksu wykroczeń i sankcjonowana jest mandatem karnym.
Szanowni Mieszkańcy!
Ze wskazanych powyżej przepisów obowiązującego prawa wynikają obowiązki dla właścicieli nieruchomości i dla Zarządu Spółki.
Jak wskazuje się w orzecznictwie, w zakresie wydania decyzji „przymuszającej”, nie ma miejsca na tzw. „luz decyzyjny”, czyli na uznaniowość. Z tych względów, jak wskazaliśmy wyżej, dla uniknięcia wątpliwości, przede wszystkim co do charakteru podejmowanych działań, uznaliśmy za stosowne poinformowanie Państwa, że przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej jest obowiązkiem Mieszkańca (właściciela nieruchomości). Jednocześnie informujemy, że egzekwowanie powyższego obowiązku, zgodnie z Uchwałą Rady Gminy, jest również obowiązkiem Zarządu Spółki.
Dodatkowo, pragniemy przekazać, że takie okoliczności, jak zła sytuacja finansowa czy też okoliczność, że nieruchomość jest wyposażona w bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne (tzw. szambo) i jest regularnie opróżniany (udokumentowane rachunkami za wywóz nieczystości) nie mają znaczenia prawnego.
W porozumieniu z Gminą informujemy, że na budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej – w uzasadnionych przypadkach - istnieje możliwość uzyskania pomocy finansowej z gminnego programu ochrony środowiska lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a należność za usługę przyłączenia może być płacona w ratach.
Przedkładając powyższe, Zarząd Spółki wyraża przekonanie, że dla wspólnego, harmonijnego współdziałania w przedmiotowej sprawie i uniknięcia konieczności wdrożenia obowiązków Spółki, właściciele nieruchomości niepodłączonych do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, wykonując obowiązek przewidziany przepisami obowiązującego prawa, bezzwłocznie rozpoczną procedurę przyłączenia swoich nieruchomości.
Szanowni Państwo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych wyjaśnień oraz warunków technicznych przyłączenia, pozostajemy do dyspozycji Państwa pod telefonami GPWiK Izabelin „Mokre Łąki” sp. z o.o. lub w naszej siedzibie ma ulicy Mokre Łąki 8.
Z poważaniem,
Zarząd GPWiK Izabelin „Mokre Łąki”