Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych
Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej będziemy odwiedzać groby bliskich i wyjeżdżać na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.
Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo. Akcja „Znicz 2017” na terenie powiatu warszawskiego zachodniego rozpoczęła się w piątek 27 października o godz. 6.00 i potrwa do 2 listopada (czwartek) do godz. 22.00.
Aby bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu pamiętajmy o podstawowych zasadach:
1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. „Uprzywilejowane w ruchu” specjalne linie autobusowe i tramwajowe dowiozą nas do miejsc, gdzie prywatne samochody nie będą mogły dojechać i zaparkować.
2. Parkujmy zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie blokujmy wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
3. Nie jeździjmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nekropolii mogą zostać wprowadzone czasowe zmiany organizacji ruchu. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe.
4. Należy pamiętać, iż polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
5. Jedźmy ostrożnie, dostosujmy się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.
Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większej ilości gotówki niż potrzebujemy. Nie nośmy też dokumentów, pieniędzy, kluczy oraz przedmiotów wartościowych w reklamówkach, czy w kieszeniach. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni. Należy także uważać przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów komunikacji zbiorowej, gdyż w tłoku mogą pojawić się „kieszonkowcy".
Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.
Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.
O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.