Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Dziki w Izabelinie

W ostatnich dniach na terenie gminy pojawiły po raz kolejny rodziny dzików z młodymi, w tym w rejonie nowej szkoły. Zwierzęta te – nawet lochy z młodymi – zachowują się na ogół spokojnie o ile nie są niepokojone. Jednakże problem potencjalnego zagrożenia jakie może być spowodowane przez pojawienie się wychodzących z terenów KPN dzików istnieje. W sytuacji gdy spotykamy dziki należy najlepiej się wycofać. Dziki nie wykazują typowych charakterystycznych oznak zachowania się poprzedzających ich agresję.

Jak na razie nie stwierdzono, aby dziki, lochy lub młode były agresywne. W związku z powyższym nie było powodu podejmowania bardziej radykalnych działań, gdyż agresywność zwierzęcia uzasadnia dokonanie odstrzału redukcyjnego. Odławianie dzików w obecnej sytuacji prawnej nie jest realnie możliwe, gdyż w związku z tegoroczną marcową decyzją Weterynarza Powiatowego i pismem Ministra Środowiska nasz Kampinoski Park Narodowy nie może przyjmować odłowionych dzików z terenów pozaparkowych ze względu na Afrykański Pomór Świń (ASF). KPN w chwili obecnej nie posiada odpowiednich terenów do kwarantanny odłowionych dzików, celem identyfikacji i likwidacji jednostek chorych przy zachowaniu zdrowych, co oznacza, że odłowienie zwierzęcia oznaczałoby dla niego kres żywota.

Problem zwiększenia częstotliwości pojawiania się dzików na terenach zamieszkałych jest następstwem ich dużej populacji, ucieczki z terenów KPN, na których pojawiły się watahy wilków, a także – niestety – jest skutkiem dokarmiania  dzików przez naszych współmieszkańców, co zachęca ich do częstych wizyt na naszych drogach gminnych i działkach wśród budynków.

 

NIE DOKARMIAJMY DZIKÓW I INNYCH DZIKICH ZWIERZĄT !!!

 Informujemy, iż gmina Izabelin zwracała się wielokrotnie do KPN i starosty powiatu o podjęcie odpowiednich działań celem ich odłowienia  lub zapobieżenia wchodzeniu dzików na tereny zurbanizowane. Nasze działania ze względu na zaistniały pat organizacyjno-prawny po decyzji Weterynarza Powiatowego nie mogą być skuteczne. Do końca przyszłego tygodnia rozmieścimy wzdłuż granic Hornówka odstraszające dziki środki chemiczne (zapach wilka) celem powstrzymania ich dalszego napływu. We wtorek będzie miało miejsce kolejne spotkanie ze starostą w tej sprawie.

W związku z faktem, iż zgodnie z prawem łowieckim agresywne lub chore zwierzęta powinny zostać odłowione i ewentualnie zlikwidowane zwracamy się do mieszkańców o zgłaszanie do Wydziału Środowiska Urzędu Gminy czy na Policję lub do służb KPN wszelkich informacji o próbach ataku ze strony dzików czy innych zwierząt na terenie naszej gminy. 

Według oficjalnych komunikatów KPN otrzymał w tym roku do wykonania wysoki plan odstrzału dzików co powinno zredukować ich liczbę do 500 sztuk i z pewnością zmniejszy presję dzików na tereny zurbanizowane w niedalekiej przyszłości.

 

Instrukcja zachowania się wobec dzikich zwierząt otrzymana z KPN 

Kampinoski Park Narodowy zawiadamia, że jeżeli spotkamy zwierzynę grubą w terenie zabudowanym, to należy spokojnie i powoli się od niej oddalić. W przypadku łosia baczną uwagę należy zwrócić na jego łyżki, czyli uszy. Gdy łoś wyciąga szyję do przodu i lekko opuszcza głowę, a łyżki kładzie po sobie, to niewątpliwy znak, że szykuje się do ataku, który następuje błyskawicznie. Warto wiedzieć, że łosie bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, np. poprzez głośne mówienie, błyskanie fleszem lub zwyczajne przemieszczanie się w ich kierunku. Każde takie zachowanie może być odebrane przez zwierzę jako zagrożenie, na które łoś może odpowiedzieć atakiem. Skutkiem takiego postępowania może być też to, że zwierzę w dramatyczny sposób skończy życie, bo wystraszone zacznie uciekać na oślep i może np. złamać sobie kark uderzając w siatkę ogrodzenia. Nie należy robić gwałtownych ruchów. Szczególnie niebezpieczna może okazać się locha z warchlakami, która wyczuwając zagrożenie dla swojego potomstwa, może zaatakować.

Zwierzyna drobna na widok człowieka na ogół szybko ucieka. Jednak kiedy jest inaczej, to nie należy się do niej zbliżać, ani tym bardziej jej głaskać, bowiem jest ryzyko,
że zwierzę może być chore na wściekliznę, którą człowiek może się zarazić.

Jeszcze do niedawna spotkanie dzikiego zwierza możliwe było głównie na łonie natury. Niestety w związku z coraz większą zabudową terenów zielonych, ingerujemy
w środowisko dzikich zwierząt. Konsekwencją tego jest to, że spotkanie ich w zabudowaniach ludzkich jest coraz bardziej powszechne. Należy pamiętać, że nie powinno się dokarmiać żadnych dzikich, gdyż przyzwyczajają się one do tego zmniejszając odległość, która dzieli je od człowieka, mogąc powodować zagrożenie dla nas i dla siebie.

Ryszard Haczek

Zastępca Wójta Gminy Izabelin

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer