Menu główne
Menu
Reklama
Treść
ks. Aleksander Fedorowicz
Ksiądz Aleksander Fedorowicz był osobą szczególnie zasłużoną dla Izabelina, jego historii, a działalność księdza Alego przyczyniła się do zawiązania pierwotnej wspólnoty lokalnej w okresie powojennym, a następnie do jej rozkwitu w czasie posługi duszpasterskiej na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Początkowo pracował w latach 1945-1952 jako kapelan wychowawca niewidomej młodzieży w Laskach. W 1951 r. został pierwszym proboszczem erygowanej przez prymasa Wyszyńskiego parafii Izabelin-Laski. W ciągu roku doprowadził do zbudowania kościoła parafialnego św. Franciszka z Asyżu na terenie wsi Izabelin i był organizatorem wspólnoty parafialnej.
Osobowość ks. Alego cechowała wielka troska o wszystkich mieszkańców naszej lokalnej ziemi, szczególnie najbiedniejszych i uwikłanych w nałóg alkoholowy. Zawsze służył pomocą, bezinteresownie ofiarował dobro, zbłąkanym podawał dłoń. Ksiądz Aleksander założył pierwszą świetlicę środowiskową i organizował różnego rodzaju szkolenia przy parafii, wyjazdy edukacyjne oraz integrował mieszkańców wsi i przysiółków rozrzuconych na terenie Puszczy poprzez organizację zabaw, gier czy innych form wspólnego spędzania czasu. Ks. Fedorowicz kontynuował pracę duszpasterską także po ujawnieniu ciężkiej choroby nowotworowej. Zmarł 15 lipca 1965 r. po kilkuletniej walce z nowotworem w opinii świętości, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Izabelinie. Pracował na terenie parafii Izabelin przez ostatnie 14 lat kapłaństwa, do końca swojego życia, cieszył się wielkim zaufaniem całej społeczności, ale i autorytetów Kościoła, był bardzo otwarty dla ludzi. Osobie księdza Fedorowicza poświecono kilka publikacji książkowych, zwracając uwagę na Jego wzorową postawę proboszcza i prekursora odnowy liturgicznej w Kościele. Jego duch i spuścizna są nadal żywe na tym terenie. Pierwszy proboszcz z Izabelina był inicjatorem ruchu trzeźwości, organizatorem życia społecznego oraz prekursorem kultury wśród ludzi okolicznych wsi.
Działalność ks. Aleksandra była ceniona przez wielu ludzi Kościoła, którzy przyjeżdżali do Izabelina, aby spotkać się z tutejszym charyzmatycznym duszpasterzem. Dla szerzenia pamięci o pierwszym proboszczu Księdzu Aleksandrze Fedorowiczu nazwano jego imieniem Gimnazjum w Izabelinie, natomiast w 2016 r. powołano Fundację „Przyjaciele Alego” która ma na celu kontynuowanie dzieł miłosierdzia Ks. Fedorowicza oraz zbieranie materiałów dokumentalnych o Nim i przygotowanie muzeum Jego pamięci.