Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Major Jerzy Koszada, kpt. Stanisław Skrzyniarz, por. Tadeusz Budzyński, por. Józef Jabłoński, ppłk. Jerzy Broszkiewicz
Jerzy Koszada urodził się 11 lutego 1926 r. w Słupcu, woj. wielkopolskie.
Wojna zastała go w Izabelinie, gdzie przebywał z rodziną na letnisku. Od kwietnia 1943 r. zaprzysiężony żołnierz Armii Krajowej ps. „Harcerz” w plutonie pchor. „Dęba II”, kompanii por. „Zetesa”.
Zmobilizowany 27 sierpnia 1944 r.; walczył m.in. na Lotnisku Bielańskim, pod Truskawką i Leoncinem. Uczestniczył również w pierwszej odsieczy do Warszawy. Po bitwie pod Jaktorowem i rozbiciu „Grupy Kampinos” wrócił do konspiracji.
Po wojnie skończył na Politechnice Warszawskiej Wydział Budownictwa Lądowego.
Członek Środowiska „Grupa Kampinos” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1997 – 2009 Przewodniczący Komisji Historycznej „Grupy Kampinos” SZŻAK, a obecnie Prezes Honorowy tego Środowiska.
Jest autorem fundamentalnego opracowania książkowego pt.: „Grupa Kampinos – Partyzanckie Ugrupowanie Armii Krajowej Walczące w Powstaniu Warszawskim” oraz szeregu publikacji dotyczących działań partyzanckich „Grupy Kampinos”. Jest również autorem wielkoformatowej wystawy na temat działań partyzanckich w Kampinosie oraz autorem wielu popularnych broszur służących upamiętnianiu tego niezwykłego zgrupowania walczącego w Powstaniu Warszawskim.
W 2005 r. mianowany został na stopień majora.
Odznaczenia:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- Krzyż Armii Krajowej;
- Warszawski Krzyż Powstańczy;
- Krzyż Partyzancki;
- Medal Wojska Polskiego.
Kpt Stanisław Skrzyniarz urodził się 27 marca 1928 r. w Warszawie.
Zamieszkały w Izabelinie od 1938 r.
Po 10 listopada 1943 r. nastąpiła w Izabelinie dekonspiracja tajnych struktur AK, rozpoczęta licznymi aresztowaniami. Uprzedzony tą sytuacją wraz z ojcem opuścił teren Izabelina. Ojciec kapitana, przedwojenny oficer WP, uczestniczył jako jeden z pierwszych na terenie Kampinosu w tworzeniu organizacyjnych struktur podziemia od 1941 r. Współorganizatorem tych struktur był Zygmunt Sokołowski ps. „Zetes”, kierownik Szkoły w Mościskach. Do tej szkoły uczęszczał Stanisław Skrzyniarz, który już wtedy działał jako goniec kontaktowy w Izabelinie, Laskach, Truskawiu, Sierakowie i Hornówku.
Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1942 r. brał udział w tajnych kompletach gimnazjalnych w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. W tym czasie wraz z przyjacielem Jerzym Koszadą pełni funkcję łącznika informacyjnego i kolportażowego pomiędzy mieszkańcami i adresatami konspiracyjnymi. Równocześnie zajmował się przejmowaniem od zaufanych rówieśników z okolicy broni i sprzętu wojskowego z września 1939 r., które dalej były przekazywane przez Ojca do innych osób zakonspirowanych w strukturach Armii Krajowej. W tym czasie, ukrywając się w Warszawie, bywał u swej matki w Izabelinie i uczestniczył dalej w konspiracji.
W 1944 r. przyjeżdżał do Izabelina jako łącznik por. „Zetesa” i został zaprzysiężony jako strzelec I Kompanii. Po upadku Powstania wrócił z Warszawy do Izabelina, gdzie przebywał do zakończenia wojny, utrzymując dalej kontakt konspiracyjny.
Wieloletni członek Zarządu „Grupy Kampinos” ŚZŻAK pełniący funkcję skarbnika.
Tadeusz Budzyński urodził się 3 sierpnia 1923 r. w Warszawie.
Przed wybuchem II wojny światowej zamieszkały w Izabelinie. Walczył przez cały okres Powstania Warszawskiego na terenie Kampinosu (na Lotnisku Bielany, w Sierakowie, Truskawiu oraz Borzęcinie). Zajmował się gromadzeniem broni oraz środków łączności i dostarczaniem ich partyzantom. Do konspiracji przystąpił w kwietniu 1942 r. do pierwszej kompanii porucznika „Zetesa”. Aresztowany przez gestapo w Pruszkowie uciekał i ukrywał się na Wawrzyszewie. W październiku 1958 r. uzyskał stopień podporucznika.
Posiadane odznaczenia:
- Warszawski Krzyż Powstańczy (7 lipca 1962 r.)
- Krzyż Armii Krajowej (18 kwietnia 1995 r.)
- Weteran walk z najeźdźcami (17 stycznia 1997 r.)
- Medal Pro Patria (15 kwietnia 2013 r.)
- US Air Force Warsaw Poland Michel pos Wos Defense attaché System – Warsaw Poland. Ambassay of U-S of America (za malarstwo).
Tadeusz Budzyński został uhonorowany dyplomem uznania i pucharem w 1943 r. przez kpt. Józefa Krzyczkowskiego za zdobytą broń oraz mosiężnym świecznikiem za ratowanie życia Kazimierza Świrowskiego ps. „Nowy”.
Jest malarzem scen historycznych i batalistycznych, szczególnie walk w Kampinosie. Namalował 43 obrazy oraz jest projektantem znaku „Grupy Kampinos”.
Jest autorem muzyki i tekstu Marsza „Grupy Kampinos” (wierszowanej historii walk w Kampinosie) śpiewanej na wszystkich ważnych uroczystościach związanych z walkami w Kampinosie oraz modlitwy partyzanckiej odmawianej na pogrzebach kombatanckich.
Por. Józef Jabłoński, ps. „Szybki” urodził się 18 marca 1928 r. w Sierakowie.
Szkołę Powszechną ukończył w Izabelinie, a później Szkołę Rolniczą w Sierakowie.
W konspiracji i Armii Krajowej był od sierpnia 1944 r. Walczył jako dowódca działa i był awansowany do stopnia kaprala. W 2005 r. awansował do stopnia porucznika.
Otrzymał odznakę wyróżnienie nr 3695 w dniu 9 lipca 1999 r.
Jerzy Broszkiewicz pseudonim "Orlicz" ur.1925r. Udział w konspiracji w latach 1939-1944 - Armia Krajowa - POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne). Oddział - Armia Krajowa - zgrupowanie "Chrobry II" - 5 kompania (do 5.08.1944), następnie Grupa "Północ" - sztab (do 22.08.1944), następnie Grupa "Kampinos".
Szlak bojowy -Śródmieście Północ - Stare Miasto - kanały - Żoliborz – Kampinos
Ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego
Obecnie ppłk Jerzy Broszkiewicz pełni funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Armii Krajowej.