Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Komendanci przestrzegają na spotkaniach, jak uniknąć włamania do domu
Z uwagi na odnotowane w ostatnim czasie włamania do domów na terenie gminy Izabelin komendanci z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach odbywają spotkania z włodarzami gminy i mieszkańcami, na których przestrzegają, jak uniknąć włamań do domu.
Wczoraj w Urzędzie Gminy w Izabelinie odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Izabelin. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Witold Malarowski i mł. insp. Krzysztof Paska I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Z uwagi na odnotowane w ostatnim czasie włamania do domów na terenie gminy Izabelin policjanci radzili, jak unikać tego typu zagrożeń. Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach wspólnie z Urzędem Gminy Izabelin stworzy ulotki informacyjne dla mieszkańców, jak uchronić się przed włamaniami. Ulotka będzie zawierała numery telefonu, pod którymi możemy zgłaszać niepokojące nas sygnały.
Pewne jest jedno, trzeba do minimum ograniczyć włamania do domów. W sytuacjach zagrożenia należy niezwłocznie informować Policję. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia. Takie przesłanie miał Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach mł.insp. Tomasz Dałek podczas spotkania z mieszkańcami w tym m.in. z Sołtysem Lasek. W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego nadkom. Tomasz Sapiński. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo mieszkańców oraz metody działania sprawców włamań i kradzieży. Komendant przekazał cenne informacje m.in. jak uchronić się przed tym, żeby nie stać się ofiarą przestępstwa. Omówiono również inne problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na terenie gminy Izabelin.
Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:
- kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania - dzwoń na Policję;
- kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali - dzwoń na Policję;
- jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na Policję;
- jeżeli zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu -dzwoń na Policję;
- jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo - dzwoń na Policję;
- widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję.
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
- zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
- wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.
To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.
Pamiętaj!
Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na numer alarmowy 997 lub 112 i poinformuj najbliższą jednostkę Policji. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie! Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.
na podst. mat. ksp, /md/
drukuj (Komendanci przestrzegają na spotkaniach, jak uniknąć włamania do domu)