Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Wydział Ochrony Środowiska przygotował broszury w zakresie zbierania wód deszczowych, sadzenia roślin rodzimych oraz kompostowania bioodpadów
W ostatnim czasie, w ramach działań Wydziału Ochrony Środowiska, wydane zostały broszury wskazujące mieszkańcom kierunki działań w zakresie zbierania wód deszczowych, sadzenia roślin rodzimych oraz kompostowania bioodpadów.
Katalog „Zieleń przyjazna naturze” zawiera listę roślin rodzimych, których wykorzystywanie pozwoli zachować naturalny krajobraz, przyniesie korzyści nie tylko nam, ale również przyrodzie przyczyniając się do zachowania bioróżnorodności. Nasze rodzime gatunki są dobrze dostosowane do często trudnych warunków siedliskowych i klimatu charakterystycznego dla obszaru naszej gminy i Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego stosując je w naszych ogrodach możemy być pewni, że bez problemu przetrwają zimę. Dodatkowo tworzą one spójną całość z otoczeniem nie wymagając żadnych specjalnych zabiegów.
Zawarte w Katalogu błękitno-zielonej Infrastruktury wytyczne i rozwiązania pozwolą na prowadzenie racjonalnej gospodarki wodami opadowymi przy udziale mieszkańców gminy Izabelin. Zaproponowane rozwiązania będą miały istotny wpływ na poprawę stanu środowiska (w szczególności unormowanie warunków hydrologicznych), a jednocześnie dadzą wymierne korzyści mieszkańcom (tańsze nawodnienie własnych ogrodów, ochrona przed podtopieniami, poprawa warunków mikroklimatycznych itp.).
Poradnik „Kompostuję, bo Ziemię szanuję” to kompendium wiedzy w zakresie kompostowania bioodpadów. Zawiera odpowiedzi na pytania od czego należy zacząć, co można kompostować, a czego należy unikać, gdzie ustawić kompostownik, jak często przerzucać zawartość kompostownika i wiele innych zagadnień z tym procesem związanych. Poradnik ma stanowić wsparcie dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z kompostowaniem, dla tych, którzy robią to od lat, z mniejszymi i większymi sukcesami, jak również być zachętą dla tych, którzy się wahają z rozpoczęciem kompostowania.