Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Plan Zrównoważonej Mobilności dla gminy Izabelin
Czym jest mobilność?
Mobilność to organizacja ruchu w sposób zorientowany na użytkowników, tak aby zapewnić przemieszczanie się ludzi i ładunków w sposób bezpieczny, szybki, wygodny i tani. Zagadnienie to stało się ważnym wątkiem rozmowy o kierunkach rozwoju miast w Polsce ze względu na gwałtowny przyrost liczby samochodów oraz degradację ekologiczną, ekonomiczną, społeczną i urbanistyczną przestrzeni miejskiej, wynikającą z dominacji motoryzacji indywidualnej i znaczącej rozbudowy infrastruktury drogowej. Z punktu widzenia mieszkańców i codziennych użytkowników miasta opisane zjawiska prowadzą do obniżenia jakości życia nawet na biologicznym poziomie (skutki zdrowotne zanieczyszczenie środowiska) oraz marnotrawienia czasu w trakcie wydłużających się podróży z domu do miejsca: pracy, edukacji, zakupów oraz wypoczynku i rekreacji. Z tego powodu podstawowym zadaniem dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie gminą jest poszukiwanie i rozwijanie alternatywnych dla samochodów sposobów poruszania się, opartych na zintegrowanym transporcie miejskim, rowerowym i pieszym.
Co różni zarządzanie mobilnością od zarządzania transportem?
Punktem wyjścia w zarządzaniu transportem jest analiza sieci komunikacyjnych, które traktowane są niezależnie. Celem projektowania jest wówczas usprawnienie ruchu pojazdów. W przypadku zarządzania mobilnością rozpoczynamy od badania sposobów poruszania się ludzi po gminie, ponieważ w centrum naszego zainteresowania stawiamy użytkownika infrastruktury komunikacyjnej. Pytamy o to, w jaki sposób dotrze z punktu A do punktu B, korzystając z różnych środków transportu. W tej sytuacji ważne są dla nas nie tylko usprawnienia inwestycyjne, ale również działania promocyjne i rzeczywiste zaangażowanie partnerów społecznych do zmiany zachowań komunikacyjnych całej społeczności gminy.
Jakie korzyści wynikają z dobrego zarządzania mobilnością w mieście?
- Zwiększamy bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ulice są bardziej przyjazne dla nas i dla naszych dzieci.
- Zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza substancjami szkodliwymi dla zdrowia i hałasem. Żyjemy dłużej.
- Poprawiamy jakość przestrzeni publicznych w centrum gminy i dzielnicach mieszkaniowych. Odzyskujemy ulice dla życia publicznego i sąsiedzkiego.
- Zmniejszamy zatłoczenie ulic. Sprawniej i szybciej docieramy do miejsc, w których chcemy załatwić nasze codzienne sprawy, a przez to oszczędzamy czas i pieniądze.
- Porządkujemy parkowanie. Zmniejszamy presję na tereny zieleni, ponieważ efektywniej wykorzystujemy istniejące miejsca postojowe.
- Usprawniamy transport ładunków na terenie gminy. Przewożenie produktów w samochodach ciężarowych nie jest już tak uciążliwe dla mieszkańców jak uprzednio.
- W lepszy sposób wykorzystujemy możliwości oferowane przez komunikację zbiorową. Autobusy stają się atrakcyjną alternatywą dla samochodu.
- Budujemy koalicję mieszkańców wokół idei zmian w przestrzeni miasta. Przekształcenia komunikacyjne nie budzą protestów społecznych.
Czym jest plan zrównoważonej mobilności miejskiej?
Plan mobilności to strategia porządkująca zmiany komunikacyjne w gminie, sporządzana zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej z 2013 r. . Plan jest dokumentem kierunkowym, opracowanym na podstawie analizy obecnego sposobu funkcjonowania miasta i scenariuszy rozwojowych. Określa wizję i cele oraz narzędzia niezbędne do ich realizacji, a także informacje o sposobie monitorowania wywołanych zmian. Wyznaczone w nim działania mają charakter inwestycyjny, administracyjny oraz promocyjny. Szczegółowe projekty, przygotowywane po przyjęciu planu, uściślać będą konkretne rozwiązania techniczne, konieczne do zastosowania w każdym przypadku.
Jak będą wyglądały prace nad stworzeniem planu?
Podstawowym założeniem realizacji planu mobilności jest zaangażowanie mieszkańców i jego opracowanie z zasadami partycypacji oraz “wspólnego projektowania”.
Rzetelne przeprowadzenie analizy interesariuszy przekłada się na to, że proces tworzenia planu mobilności jest lepiej dopasowany do możliwości i potrzeb jego uczestników. Dzięki zastosowaniu warsztatowych metod pracy mieszkańcy biorą udział w zidentyfikowaniu problemów oraz weryfikacji informacji wynikających z analizy dokumentów, co ukazuje, w jakim stopniu ich zapisy znajdują odbicie w nawykach i postawach społecznych. Następnie zaangażowane osoby uczestniczą w opracowaniu scenariuszy, wizji i celów, wdrażaniu zaproponowanych zmian, zarządzaniu ich realizacją, a także monitorowaniu jego efektów. Włączenie mieszkańców jako gospodarzy miasta i adresatów planowanych działań tworzy sytuację, w której użytkownicy przestrzeni miejskiej niejako projektują rozwiązania sami dla siebie.
Badanie ankietowe
Przygotowanie planu mobilności poprzedzamy badaniem ankietowym, którego głównym celem jest uzyskanie danych nt. podróżowania po Izabelinie i jego okolicach. Wyniki umożliwią ocenę obecnie wykorzystywanych środków transportu oraz poznanie opinii Mieszkańców na temat możliwości poruszania się po Izabelinie i sąsiednich gminach.
Zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety w formie elektronicznej, dostępnej do dnia 03.06.2019r. pod następującym adresem: ankieta on-line oraz w formie papierowej, załączonej do „Listów do sąsiada”, którą prosimy dostarczyć do urny dostępnej w kancelarii na parterze urzędu gminy.
Warsztaty i konsultacje
Jednocześnie, już w tej chwili zapraszamy Państwa na planowane warsztaty diagnostyczne, konsultacje projektu, zbieranie opinii i uwag mieszkańców. Na pierwsze rozmowy zapraszamy Państwa do stanowiska konsultacyjnego prowadzonego przez członków społecznego zespołu ds. poprawy komunikacji i mobilności w gminie Izabelin zorganizowanego w trakcie pikniku sołeckiego w Laskach zaplanowanego na dzień 25 maja na terenie sportowym przy ul. Wieczorka.
Kolejne punkty konsultacyjne będą dostępne dla Państwa w następujących terminach:
- 11.06.2019r. po diagnostycznym spotkaniu terenowym w Hornówku,
- 12.06.2019r. po diagnostycznym spotkaniu terenowym w Izabelinie B,
- 15.06.2019r. piknik sołecki w Truskawiu,
- 16.06.2019r. po zakończeniu uroczystości patriotycznych w Sierakowie,
- 22.06.2019r. piknik sołecki w Izabelinie C,
- 22.06.2019r. piknik sołecki w Mościskach,
Kolejne informację o szczegółach dotyczących terminów i miejsc warsztatów, spotkań diagnostycznych w poszczególnych sołectwach oraz dalszego trybu konsultacji społecznych Planu Mobilności, będą na bieżąco udostępniane i publikowane na stronach internetowych Urzędu Gminy Izabelin.
Opracował:
Tobiasz Nykamowicz
Mateusz Milej