Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Nowe azyle dla zapylaczy
Z końcem kwietnia w czterech nowych lokalizacjach na terenie gminy Izabelin zainstalowane zostały azyle dla dzikich zapylaczy. Zlokalizowane zostały w miejscach, w których okoliczna roślinność zapewni owadom „zajęcie”. Pierwszy z nich, zawieszony został na lipie przy rondzie w Sierakowie, drugi na jednej z brzóz stanowiących zieleń izolacyjną oczyszczalni ścieków w Truskawiu, kolejny tuż przy skwerku u zbiegu ulic Sezamkowej i Wieczorka w Laskach, ostatni na działce gminnej przy ulicy Matejki w Izabelinie C.
Nowopowstałe azyle zostały wykonane metodą odzysku z jednego dużego hotelu, który dotychczas, (niestety przez lata niezasiedlony) stał przy alei Dębów Pamięci w Truskawiu.
Dodatkowo każdy azyl zasiedlony został przez kokony murarki ogrodowej, która jest bliską kuzynką pszczoły miodnej i jedną z najpospolitszych samotnych pszczół. Z wyglądu przypomina pszczołę miodną. Gniazdo zakłada w pustych łodygach roślin, trzcinie, w szczelinach pod kora drzew i innych podobnych miejscach. Jest to gatunek wiosenny, uaktywnia się, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 15°C. Jej zaletami są m. in. łagodność, zdolność do zapylania w szklarniach i odwiedzanie kwiatów produkujących nawet niewielkie ilości nektaru. Pszczoły te równomiernie penetrują otoczenie gniazda i skutecznie zapylają większość znajdujących się tam roślin. Murarka ogrodowa jest całkowicie nieagresywna i obojętna względem człowieka, ponieważ nie ma nawyku obrony gniazda przed intruzami.
Z kolei naszych mieszkańców zachęcamy do stworzenia dzikiego zakątka przyjaznego owadom zapylającym w swoich ogrodach. Już od 5 maja, każdy mieszkaniec, który dostarczy przeterminowane leki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, otrzyma nasiona łąki kwietnej „Pszczeli Pożytek”. Jest to mieszanka gatunków roślin przeznaczona do zakładania siedlisk przyjaznych owadom zapylającym: pszczołom miodnym, dzikim gatunkom pszczół, trzmielom i motylom. Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych wystarczające do obsiania 2-4 m2 ziemi. Kwitnąca wiele tygodni roślinność łąkowa stwarza cenne źródło pożytku dla pszczół i innych owadów oraz jest elementem dekoracyjnym naszych ogrodów.