Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Razem oszczędzajmy energię i chrońmy środowisko

Rosnące ceny energii wynikające z ograniczonej dostępności surowców energetycznych wpływają na nasz domowy budżet. Najwięcej energii w gospodarstwach domowych, bo około 70%, zużywane jest na ogrzewanie domu.

Dzięki odpowiedniej izolacji okien, drzwi czy dobremu dociepleniu budynku możemy ograniczyć zużycie energii i bardzo dużo zaoszczędzić.

Każdy z nas może samodzielnie obliczyć pobór energii. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz obliczyć, ile energii zużywa dane urządzenie i jaki generuje koszt, możesz skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie. Możesz też bez większych trudności policzyć to samodzielnie. Wystarczy, że znasz 3 parametry:

  • moc urządzenia (W),
  • czas pracy urządzenia (h),
  • cenę 1 kWh.

Każde włączenie światła, każde korzystanie z urządzenia elektrycznego oznacza, że ponosisz związane z tym koszty finansowe oraz zwiększasz spalanie paliw, a więc także przyczyniasz się do zanieczyszczania powietrza w wyniku emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Korzystaj z energii wówczas, kiedy jej naprawdę potrzebujesz.

Po co troszczyć się o to, ile energii zużywamy?

Dla środowiska naturalnego

Jeśli będziemy rozsądnie korzystać ze zdobyczy technicznych i technologicznych, to ograniczymy emisję gazów cieplarnianych, pyłów, a tym samym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego i innych elementów środowiska. 

W 2022 roku Dzień Długu Ekologicznego przypadł 28 lipca.

Dla paliw kopalnych

Warto mądrzę eksploatować zasoby środowiska (węgiel kamienny, gaz ziemny, ropę naftową), dzięki którym uzyskujemy energię. Ich ilość jest ograniczona, dlatego postaw na odnawialne źródła energii (OZE).

Dla pieniędzy

Jeśli zmienisz swoje nawyki i zaczniesz zużywać mniej energii elektrycznej, możesz zmniejszyć koszty jej zużycia nawet o 15%!

Trochę podpowiedzi, jak oszczędzić energię elektryczną w domu.

Sezon grzewczy

Przed sezonem grzewczym sprawdź stan techniczny instalacji grzewczej i dokładnie odpowietrz grzejniki – zapowietrzone grzejniki zużywają o wiele więcej energii.

Nie zakrywaj grzejników – wszelkie osłony, firanki czy zasłony bardzo często zatrzymują ciepło. Wtedy do osiągnięcia docelowej temperatury w pomieszczeniu potrzeba większej ilości energii.

Zamontuj za grzejnikiem ekrany (maty) z folii aluminiowej odbijające emitowane ciepło, aby zwiększyć efektywność kaloryferów i oszczędzić nawet 5% energii.

Obłóż rury instalacji grzewczej materiałem izolacyjnym, aby ograniczyć do minimum straty ciepła.

Rozsądnie wietrz pomieszczenia – krótko, ale intensywnie. Zakręć termostat przed otwarciem okna.

Wykorzystaj słońce ­– odsłaniaj okna w dni słoneczne, a zasłaniaj w dni pochmurne i nocą.

Zamontuj inteligentne urządzenia monitorujące, aby kontrolować temperaturę w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

Temperatura w pomieszczeniach

Wykorzystuj głowicę termostatyczną, by regulować temperaturę w pomieszczeniu. Optymalna to 20oC. Na noc obniż temperaturę do ok. 18oC – taką zalecają lekarze na czas snu. Nie ogrzewaj pomieszczeń, których nie użytkujesz. Czy wiesz, że temperatura niższa o 1oC  zmniejsza zużycie energii o ok. 5–6%?

Korzystanie z AGD

Uruchamiaj tylko pełną pralkę czy zmywarkę. Kup wydajne środki piorące, a zmniejsz temperaturę i skróć czas prania. Dzięki temu pralka będzie zużywała mniej energii.

Nie otwieraj lodówki bez potrzeby.

Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki, bo to podnosi temperaturę wewnątrz urządzenia. Potem lodówka musi zużyć więcej energii, by przywrócić odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Produkty z zamrażalki rozmrażaj w lodówce – pochłoną ciepło z jej wnętrza, co zmniejszy zużycie energii. Nie doprowadzaj do oblodzenia wnętrza lodówki, gdyż zwiększa to pobór mocy.

Nie umieszczaj urządzeń chłodzących blisko grzejników i zapewnij swobodny obieg powietrza wokół sprzętu chłodzącego.

Przygotowywanie posiłków

Postaw na ekologiczne gotowanie. Zawsze gotuj potrawy pod przykryciem oraz w jak najmniejszej ilości wody.

Używając piekarnika, otwieraj go jak najrzadziej – unikniesz znacznych strat ciepła.

Kupuj zielone

Planując zakup nowego urządzenia elektronicznego, zwracaj uwagę na normę efektywności energetycznej, która informuje nas o zużyciu energii. Najbardziej energooszczędne są klasy od A do C. Na etykiecie efektywności energetycznej oznaczone są kolorem zielonym.

Energooszczędne oświetlenie

Wymień żarówki na energooszczędne. Zainwestuj w oświetlenie typu LED. Obecnie jest to najbardziej wydajna i energooszczędna technologia, ponieważ żywotność LED-ów jest znaczenie dłuższa niż tradycyjnych żarówek.

Korzystaj z regulacji oświetlenia, stosuj inteligentne sterowniki.

Tryb czuwania (standby)

Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, bo wtedy też pobierają energię. Wyłączaj je, jeśli z nich nie korzystasz.

Ładowanie urządzeń elektronicznych

Nie ładuj sprzętu, zostawiając go na noc.

Nie zostawiaj ładowarki w gniazdku za każdym razem, gdy naładujesz swój telefon, laptop itp. – w ten sposób też zużywasz prąd.

W łazience

Zastąp kąpiel w  wannie szybkim prysznicem – zaoszczędzisz wodę, a także znaczne ilości energii potrzebne do jej ogrzania.

Zamontuj głowicę natrysku z funkcją oszczędzania wody.

Łatwo i skutecznie oszczędzisz wodę oraz energię, jeśli zamontujesz perlatory napowietrzające strumień wody.

Wykorzystywanie światła dziennego

Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu unikniesz potrzeby włączenia światła.

Prace, które wymagają światła, zrób za dnia, kiedy możesz skorzystać ze światła dziennego.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja wiąże się z doposażeniem budynku w takie rozwiązania, które pozwolą ograniczyć dotychczasowe straty ciepła, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Znaczna ilość energii cieplnej wytwarzanej na potrzeby naszych domów i mieszkań jest marnowana. Około 8–17% ciepła tracimy przez nieizolowany dach, 25–35% przez nieocieplone ściany, 10–15% przez nieszczelne okna i drzwi, a 5–10% przez podłogę.

Aby zmniejszyć straty ciepła, uszczelnij okna i drzwi na zimę – wyreguluj lub zamontuj uszczelki, wykorzystaj taśmy uszczelniające, silikon lub piankę.

Jeżeli w oknach możesz zmienić pozycję domknięcia, ustaw pozycję zimową, używając odpowiedniego klucza.

Dywany i wykładziny podłogowe są dodatkową izolacją termiczną i również przyczyniają się do oszczędzania energii.

Zaizoluj strop na poddaszu, nawet jeśli go nie użytkujesz. Brak ocieplenia może powodować ogromne straty energii, przyczyniając się do wysokich rachunków za ogrzewanie.

Poniżej przedstawiamy grafiki o oszczędzaniu prądu przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strona internetowa: energieoszczedzamy.pl. Pliki niestety nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer