Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Warsztaty z budowy azyli dla dzikich zapylaczy - relacja
Każdy, nawet całkiem mały człowiek, może pomóc pszczołom, dla których niebezpieczna jest utrata miejsc do życia. Niestety, główny wpływ na to ma nieodpowiedzialna działalność człowieka, m. in. niszczenie kwietnych łąk wskutek rozbudowy siedzib ludzkich, używanie toksycznych dla pszczół oprysków chemicznych czy też wiosenne wypalanie łąk. Dlatego, na ratunek pszczołom w dniu 3 kwietnia 2022 r. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Izabelin zorganizował warsztaty z budowy azyli dla dzikich zapylaczy, które poprowadziła Fundacja KIM. Licznie uczestniczyli w nich chętni mieszkańcy gminy Izabelin, którzy dowiedzieli się jakie znaczenie ma różnorodność biologiczna i dlaczego powinniśmy ją wspierać w naszych ogrodach, omówiono także znaczenie zapylaczy, w tym etapy rozwoju murarki ogrodowej oraz różne konstrukcje hoteli dla owadów. Każda grupa uczestników pod okiem instruktorów z Fundacji KIM wykonała domek dla owadów. Dodatkowo do każdego zbudowanego azylu uczestnicy warsztatów otrzymali kokony murarki ogrodowej, która jest bliską kuzynką pszczoły miodnej i jedną z najpospolitszych samotnych pszczół. Z wyglądu przypomina pszczołę miodną. Gniazdo zakłada w pustych łodygach roślin, trzcinie, w szczelinach pod kora drzew i innych podobnych miejscach. Jest to gatunek wiosenny, uaktywnia się, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 15°C. Jej zaletami są m. in. łagodność, zdolność do zapylania w szklarniach i odwiedzanie kwiatów produkujących nawet niewielkie ilości nektaru. Pszczoły te równomiernie penetrują otoczenie gniazda i skutecznie zapylają większość znajdujących się tam roślin. Murarka ogrodowa jest całkowicie nieagresywna i obojętna względem człowieka, ponieważ nie ma nawyku obrony gniazda przed intruzami.
Aby zapewnić pszczołom miejsce do założenia gniazda, wszystkie wykonane azyle zostały zabrane do zamontowania w przydomowych ogrodach. Oprócz wykonywania azyli dla zapylaczy ważnym aspektem jest także sadzenie gatunków roślin rodzimych oraz miododajnych. Warto zastanowić się czy w naszym ogrodzie nie znajdzie się miejsce na fragment ogrodu przyjaznego owadom zapylającym.
Serdecznie zapraszamy na II warsztaty z budowy azyli dla dzikich zapylaczy, które odbędą się 8 maja 2022 r. w Willi Europa przy ul. Matejki 25 w Izabelinie. Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.