Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Jaką choinkę wybrać

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Wszyscy gorączkowo przygotowujemy się do tego czasu. W naszej tradycji jednym z najważniejszych elementów – obok 12 potraw, prezentów i świątecznych dekoracji – jest choinka. Ozdobiona mieniącymi się bombkami i migoczącymi światełkami staje się centralnym punktem naszych domów na cały świąteczny okres. Tym bardziej, gdy ułożymy pod nią prezenty. 

Ponieważ choinka jest dla nas tak ważnym elementem Świąt, ważne jest, aby była właściwa. Wiele osób ma dylemat: lepsza jest choinka naturalna czy sztuczna?

Na pewno przy wyborze drzewka trzeba wziąć pod uwagę koszt, wygodę, bezpieczeństwo, doznania estetyczne i sensoryczne. 

A może by tak sztuczną?

Jedną z największych zalet sztucznego drzewa jest jednorazowo poniesiony wydatek, ponieważ choinkę można używać ponownie rok po roku, co na dłuższą metę może zaoszczędzić pieniądze. 

Ze względu na fakt, że prawdziwe drzewa mogą stać się dość łatwopalne po wyschnięciu, sztuczne drzewa również stanowią opcję bezpieczniejszą. Inną wyraźną zaletą jest to, że nie wyzwalają alergii, a także nie pozostawiają igieł i brudu w domu. 

Może jednak prawdziwą?

Z drugiej strony istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać żywe drzewko zamiast sztucznego.

Otóż wyprodukowanie sztucznej choinki wiąże się z wyższą emisją CO2 niż wyhodowanie naturalnej (nawet bez uwzględnienia transportu). Naturalne drzewa są lepszą alternatywą nie tylko z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiskowa, lecz także dają miejsca pracy i dochód lokalnej społeczności. Dlaczego?

Zazwyczaj drzewka, które kupujemy na Boże Narodzenie, są hodowane w sposób odpowiedzialny, specjalnie do tego celu. Nie ma tu więc mowy o wycince lasu. Przeważnie w miejsce każdego drzewka, które jest ścinane lub umieszczane w doniczkach, sadzi się nowe. Co więcej, kupno prawdziwej choinki często może być sposobem na wsparcie społeczności, dla których uprawa choinek stanowi ważne źródło dochodu. To lepsze niż wspieranie firm produkujących sztuczne drzewka, często z siedzibą w innych krajach lub nawet na innych kontynentach. 

Jednak to, co wyróżnia zakup prawdziwego drzewka, to tak naprawdę jego wygląd, tekstura i zapach, które czynią je tak wyjątkowym i niepowtarzalnym. Kupowanie prawdziwego drzewka w wielu rodzinach stanowi część przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólna wyprawa, wybór, a potem obsadzenie i strojenie to niezwykły czas spędzony w rodzinnym gronie.

Co na to zrównoważony rozwój?

Sztuczne drzewo ma ślad węglowy ponad dwukrotnie wyższy niż prawdziwe drzewo, nawet jeśli skończy ono swój żywot na wysypisku. A przecież naturalne drzewka można zagospodarować w bardziej ekologiczny sposób, np. przetworzyć na kompost lub zmielić na ściółkę. Sztuczne drzewa muszą być wykorzystywane przez co najmniej 10 świąt Bożego Narodzenia, aby ich wpływ na środowisko był mniejszy niż jednego prawdziwego drzewa. Ponadto sztuczne drzewka często nie nadają się (w całości) do recyklingu.

Czyli którą choinkę kupić?

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś sią na zakup konkretnego drzewka, możesz wziąć pod uwagę wszystkie te punkty i spróbować pozyskać drzewo produkowane lokalnie – sztuczne lub naturalne. 

Najważniejsze będzie jednak to, co z Twoją choinką stanie się po świętach. Jeśli chcesz kupić (lub już masz) sztuczną, przechowuj ją i spraw, aby służyła jak najdłużej. Jeśli wybierzesz naturalne drzewko, możesz kupić doniczkowe, a po świętach zasadzić je w ogrodzie i ponownie wykorzystać w następnym roku. 

drukuj (Jaką choinkę wybrać)

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer