Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

I Ty możesz zostać prosumentem cz.7

Po kilku artykułach i sporej ilości rozmów z mieszkańcami nasuwa się jedna refleksja – każdy z nas poszukuje prostych odpowiedzi by rozwiać swoje wątpliwości: jak zacząć, na o zwracać uwagę, gdzie poszukiwać firm, ile to kosztuje … to najczęściej zadawane pytania. Mało kto pyta o technologię, co może oznaczać, że jesteśmy gotowi zostawić dobór technologii profesjonalistom.

Na bazie kilkumiesięcznych doświadczeń powstał katalog siedmiu prostych kroków, które powinny być swego rodzaju drogowskazem, tak by każdy mieszkaniec inwestujący w fotowoltaikę czuł się komfortowo. Pozostawiam decyzji Państwa, które kroki zrealizować a które powierzyć profesjonalistom.

7 prostych kroków od konsumenta do prosumenta :)

  1. Czy moja nieruchomość nadaje się do instalacji paneli?

To dach jest najczęstszym miejscem instalacji, tak więc to dach jest kluczowym elementem - szczególnie jego usytuowanie względem stron świata, nachylenie i nasłonecznienie. Jak to zostało wyjaśnione w jednym z poprzednich artykułów (Listy do Sąsiada nr 9(279)) „nie ma złych dachów są jedynie drobne problemy instalacyjne”. Kwestie techniczne samego mocowania zawsze najlepiej skonsultować z profesjonalistami, natomiast szacunkową prognozę przyszłej produkcji prądu można określić samemu, korzystając z narzędzia dostępnego pod adresem https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html. (Listy do Sąsiada nr 2(283)). Dla osób mniej wprawnych można to zadanie całkowicie oddać w ręce profesjonalistów.

  1. Jak wybrać firmę?

Zazwyczaj zalecam kontakt z 2-3 firmami, które powinny zrobić szacunkową ofertę instalacji fotowoltaicznej. Będą z pewnością oferowały technologie różnych producentów, różne wersje wykonania i w konsekwencji różne ceny – na pewno jedna z ofert będzie dla Państwa najkorzystniejsza. Ja osobiście zalecam by wybrać firmę, która załatwi całość „pod klucz” począwszy od uzyskania dotacji z programu „Mój prąd” poprzez realizację samej instalacji a skończywszy na sprawach formalnych związanych z przyłączeniem do sieci energetycznej. Rzecz na którą zawsze warto zwrócić uwagę to sposób podejścia – jeśli poziom obsługi na etapie oferty jest niezadowalający, to nie należy liczyć, że na etapie realizacji czy ew. późniejszego serwisu będzie lepszy :(.

  1. Czy mam wycinać drzewa?

Wycinka drzew w imię ekologii jest zaprzeczeniem samej istoty ekologii i zrównoważonego rozwoju. Na szczęście nawet przy pewnym zacienieniu możemy nadal cieszyć się naszą instalacją fotowoltaiczną – zastosowanie mikro-inwerterów zamiast pojedynczego inwertera spowoduje, że co prawda panel zacieniony się wyłączy z produkcji prądu, ale panele niezacienione będą go nadal produkować.

  1. Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest zyskowna?

Trzeba otwarcie przyznać, że jest to inwestycja o samospłacie na poziomie 4-7 lat, przy założeniu uzyskania dotacji i odpisu od podatku (Listy do Sąsiada nr 11(281)). Jest to przedsięwzięcie dla osób, które dysponują wolną gotówką, którą chcieliby korzystanie zainwestować. Przy obecnym oprocentowaniu lokal bankowych i poziomie inflacji jest to naprawdę dobra inwestycja, która nie tylko obniży koszty utrzymania domu, ale także przyczyni się do wzrostu produkcji tzw. „zielonej energii” czyli energii ze źródeł odnawialnych.

  1. Jak dobrać wielkość instalacji do moich potrzeb?

Tutaj faktycznie przyda się odrobina zastanowienia – pytanie czy mówimy o obecnych potrzebach czy przyszłych? Jeśli mówimy o obecnych potrzebach, to wystarczy zrobić sobie prostą kalkulację. Na podstawie rachunków za prąd wystarczy policzyć ile rocznie zużywamy energii. Załóżmy, że tak jak w jednym z poprzednich artykułów (Listy do Sąsiada nr 11(281)) jest to ok. 7 577kWh. Dane te można znaleźć na rachunku, o ile jest wyszczególniona prognoza lub można je oszacować mnożąc miesięczne zużycie x 12 miesięcy. Można także zadzwonić do dostawcy prądu z prośbą o podanie tej informacji. Dalej kalkulacja jest już prosta i można ją przeprowadzić przy pomocy prostego kalkulatora:

  1. a) załóżmy, że 10% produkowanej energii zużywamy na bieżące potrzeby, a resztę „produkujemy do sieci” by ją później odebrać. Wspomniane 10% stanowi 757,7kWh,
  2. b) jeśli 757,7kWh zużywamy na bieżące potrzeby to resztę czyli 6 819,3kWh (7 577kWh – 757,7kWh) powinniśmy móc „odebrać” z sieci. Niestety by odebrać taką wielkość energii musimy jej wyprodukować 20% więcej czyli 8 183,2kWh (zasady prosumenckie) (Listy do Sąsiada nr 11(281)). Razem nasza produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić 757,7+8183,2 = 8 940,9kWh,
  3. c) zakładając, że 1kWp instalacji fotowoltaicznej jest w stanie produkować 900kWh energii rocznie moc naszej instalacji powinna być ok. 9,93kWp.

Prawda, że to jest proste?

  1. Kiedy najlepiej wystartować

Produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej ma charakter sezonowy – jest największa latem a minimalna w okresie jesienno-zimowym. By wyprodukować dostatecznie dużo energii do odbioru w okresie jesienno-zimowym należy mieć uruchomioną instalację najpóźniej w kwietniu/maju (Listy do Sąsiada nr 2(283)). Każdy miesiąc opóźnienia, to mniejsza ilość energii wyprodukowanej i „zgromadzonej” u naszego operatora do przyszłego odbioru. Najprostszą i najszybszą rzeczą jest sama instalacja – niestety formalne podłączenie do sieci energetycznej i wymiana licznika trwa, na co niestety mamy minimalny wpływ ☹ Dlatego tak ważne jest by prace rozpocząć tak szybko jak tylko to tylko możliwe.

  1. Na co zwrócić szczególną?

Przed instalacją warto jest „oswoić” instalację fotowoltaiczną, czy to poprzez literaturę, czy przez rozmowę z sąsiadem, który taką instalację posiada. Ktoś, kto przeszedł już tę drogę będzie najlepszym doradcą a jego doświadczenia będą dla nas drogowskazem na co należy zwrócić uwagę. Amerykanie mają nawet takie przysłowie, które w wolnym tłumaczeniu brzmi następująco „ucz się na błędach innych, nikt nie żyje dostatecznie długo by je wszystkie samemu zrobić”. Warto pytać o wszystkie doświadczenia jakimi nasz sąsiad chce się z nami podzielić zarówno o te dot. instalacji jak i te wynikające z późniejszej eksploatacji.

Pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie wszystkich planowanych inwestycji - wspólnie możemy sprawić, że gmina Izabelin będzie zieloną wyspą Mazowsza :)

  • treść komunikatu w wersji graficznej

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer