Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Czyste Powietrze w Gminie Izabelin - podsumowanie
Grudzień to tradycyjnie czas podsumowań. Patrzymy na to co nam się udało, jak również zastanawiamy się co mogliśmy zrobić lepiej. Jednym z takich działań, które można było wykonać lepiej jest promocja programu Czyste Powietrze. Dla przypomnienia, program Czyste Powietrze jest programem centralnym skierowanym do mieszkańców, którzy oczekują wsparcia finansowego w obszarze termomodernizacji budynku, wymianie źródła ciepła czy też instalacji paneli fotowoltaicznych. Poprzez porównanie z innymi gminami o podobnej liczbie mieszkańców, w połowie roku szacowaliśmy, że po odpowiedniej akcji informacyjnej powinniśmy uzyskać ok. 80-100 nowych wniosków.
Niestety pandemia i wprowadzone ograniczenia spowodowały, że nie udało nam się doprowadzić do realizacji warsztatów z mieszkańcami, tak by z pomocą konsultantów prawidłowo wypełnić wnioski. Nie oznacza to jednak, że żaden wniosek nie został złożony co prezentujemy w niniejszym opracowaniu. Od pierwszego artykułu zamieszczonego w Listach do Sąsiada nr. 7/ 2020 (https://issuu.com/ugizabelin/docs/listy-lipiec-2020) w samym programie nastąpiły dwie istotne zmiany. Pierwsza zmiana to uruchomienie z dniem 21 października tzw. podwyższonego poziomu dofinansowania, umożliwiającego uzyskanie zdecydowanie większej dotacji do planowanych inwestycji. Drugą zmianą, ciepło przyjętą przez mieszkańców, jest uruchomienie ogólnopolskiej infolinii (22-340-40-80) gdzie można uzyskać informacje w sprawie samego programu jak i metody jego wypełnienia.
Ponieważ zawsze najbardziej motywujący jest przykład innych, poprosiliśmy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zbiorcze dane uzyskanych przez mieszkańców Gminy Izabelin dotacji na modernizację swoich domów. Do dnia 29-10-2020r. od mieszkańców Gminy Izabelin wpłynęło 31 wniosków z czego 3 wnioski odrzucono jako nie spełniające warunków, a jeden wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. Poniżej kilka sumarycznych wyników: kto, na jaki zakres, ile otrzymał dotacji.
Wśród 27 pozytywnie rozpatrzonych wniosków najwięcej wniosków złożyło sołectwo Truskaw. Na drugim końcu jest sołectwo Sieraków, które nie złożyło ani jednego wniosku.
Wyprzedzając trochę kolejny artykuł podsumowujący udzielone w 2020r. dotacje do wymiany pieców na paliwo stałe, chciałbym pogratulować mieszkańcom wsi Truskaw, którzy w obu rankingach znacząco wyprzedzają inne sołectwa pod względem liczby złożonych wniosków.
Całkowita kwota udzielonych dotacji w ramach 27 złożonych wniosków wynosi 378.184zł co daje średnią wartość dotacji na jeden wniosek w wysokości 14tys. zł. Warto zauważyć, że dwa sołectwa Izabelin C i Truskaw otrzymały 70% tej kwoty co może sugerować zdecydowanie większy zakres wykonanych prac np. instalację pomp ciepła, które są najwyżej dotowane.
Dla przyszłych wnioskodawców kluczowe jest by określić zakres i wielkość możliwego do uzyskania dofinansowania. Z tego powodu kluczowe są dwie daty:
- data uzyskania pozwolenia na budowę. Datą graniczną jest 31-12-2013r. Pozwolenie wydane po tej dacie uniemożliwia otrzymanie dofinansowania na termomodernizcję budynku,
- dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Wysokość dochodu warunkuje wielkość możliwego do uzyskania dofinansowania.
Prezentowany wykres pokazuje średnią wielkość uzyskanej dotacji w poszczególnych sołectwach – jak widać przy spełnieniu warunków programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania przekraczającego nawet 30tys. zł.
Jeżeli spojrzymy na zakres finansowanych inwestycji mieszkańców to zobaczymy, że przedmiotem dofinansowania w ramach udzielonych dotacji jest pełne spektrum począwszy od wymiany źródła ciepła, poprzez modernizację instalacji wewnętrznej a skończywszy na samym podłączeniu do sieci gazowej. Przy czym to co warte jest podkreślenia, dotacje były udzielone zarówno dla nowego źródła ciepła jak i istniejących już budynków w obszarze dołączenia do sieci gazowej, zakup i montaż źródła ciepła jak również zakup i montaż rekuperacji.
Zachęcam wszystkich mieszkańców, którzy widzą potrzebę modernizacji swoich domów by zastanowili się nad pozyskaniem dotacji z programu Czyste Powietrze. Razem z dotacją gminy na wymianę pieca na paliwo stałe może to stanowić dużą pomoc finansową. Kilka najbliższych miesięcy warto jest poświęcić na przygotowanie do nowego sezonu budowlanego – dlatego jeśli macie Państwo w planach przyszłorocznych wymianę pieca, wykonanie modernizacji czy też montaż instalacji fotowoltaicznej warto już teraz złożyć stosowny wniosek o dotację i/ lub nawiązać kontakt z firmą zajmującą się profesjonalnie realizacją instalacji fotowoltaicznej „pod klucz”, tak by w przyszłym roku wykorzystać maksymalnie sezon letni do produkcji prądu.