Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Skazani na SMOG cz.2
Od kilku tygodni staram się sukcesywnie docierać do mieszkańców naszej gminy, którzy jeszcze posiadają piece na paliwa stałe. W trakcie rozmowy nakłaniam mieszkańców do skorzystania zarówno z dotacji celowej z budżetu gminy do wymiany pieca*) jak również zachęcam do ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze**). Czasem takie rozmowy przeradzają się w decyzję o wymianie pieca co powoduje, że wykonywana praca ma sens.
Wymiana pieców to najbardziej namacalny i mierzalny aspekt walki o czyste powietrze - jestem w stanie pokazać: ile już pieców zostało wymienionych, ile jeszcze mamy do wymiany, ile mniej spalamy węgla, ile mniej produkujemy zanieczyszczeń powietrza etc. To czego nie jestem w stanie zmierzyć i pokazać to na ile dobre praktyki utrwaliły się w nas samych…
Do napisania tego tekstu zmotywował mnie jeden w postów na stronie „Gmina Izabelin – rzeczy zbędne, oddam za darmo” a w zasadzie nie sam post, tylko zamieszczone pod nim komentarze.
Sam post był dość lakoniczny – ktoś zaoferował do oddania drewno po budowie zamiast oddać do PSZOK. Domyślam się, że intencją było ew. umożliwienie wykorzystania niepotrzebnego drewna przez kogoś, kto akurat go potrzebuje. Niestety dyskusja jak wiele wcześniejszych, nie dotyczyła możliwości wykorzystania oferowanego drewna do celów budowlanych, tylko jego użycia do celów ogrzewania. Pomijam oczywiste łamanie prawa związane ze spalaniem pozostałości budowlanych, ale jak zawsze w takich sytuacjach dociera do mnie jak ważna jest edukacja i rzetelna informacja o skutkach spalania niedozwolonych materiałów w piecach.
PAMIĘTAJMY: ODPADY BUDOWLANE NIE SĄ PALIWEM, KTÓRE MOŻEMY BEZKARNIE SPALAĆ W CELACH GRZEWCZYCH.
Podobny efekt możemy zaobserwować podczas cyklicznej akcji odbioru gabarytów. Dla wielu mieszkańców stanowi to źródło opału, więc meble szybko znikają sprzed posesji by następnie zostać przerobione na drobny opał, spalany w okresie zimowym.
PAMIETAJMY: ODBIÓR GABARYTÓW NIE JEST OKAZJĄ DO TANIEGO ZAOPATRZENIA SIĘ W PALIWO NA SEZON GRZEWCZY.
Podczas swoich wizyt zaobserwowałem także, że wielu mieszkańców już teraz zaopatruje się w drewno kominkowe przygotowując się do sezonu grzewczego. Dobre drewno, nadające się do spalania powinno być sezonowane min 2-3 lata. Każde inne drewno, nawet przy obecnej pogodzie może nie osiągnąć wilgotności poniżej 20%, tak by jego spalanie było mało uciążliwe dla nas samych jak i dla naszych sąsiadów. W najbliższym czasie planujemy nabycie urządzenia kontrolnego, tym razem do badania wilgotności drewna. Jeśli będzie taka potrzeba stworzymy możliwość profilaktycznego sprawdzenia wilgotności drewna przeznaczonego na opał.
Zdaję sobie sprawę, że przez okres najbliższych 2 lat będziemy musieli koegzystować z piecami na paliwa stałe, jednak nie jest bez znaczenia jakim paliwem będziemy zasilali te piece. Jeśli będzie to paliwo typu resztki budowlane, odpady, śmieci, świeże drewno możemy spodziewać się słusznych pretensji sąsiadów.
PAMIETAJMY: TO OD NAS I NASZYCH DECYZJI ZALEŻY JAKIM POWIETRZEM BĘDZIEMY ODDYCHAĆ – LEPSZEJ JAKOŚCI, LEGALNIE NABYTE PALIWO TO PODSTAWA.
*) dotacja celowa do wymiany pieca na paliwo stałe do np. kotła gazowego wynosi max 8tys zł, ale nie więcej jak 90% kosztów kwalifikowanych.
Więcej na https://www.gmina.izabelin.pl/324,ochrona-powietrza?tresc=4800,
**) program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji do termomodernizacji budynku, modernizacji źródła ogrzewania jak również instalacji paneli fotowoltaicznych.
Więcej na https://www.gmina.izabelin.pl/324,ochrona-powietrza?tresc=5340.
- autor: Jarosław Kępkowicz