Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Skazani na SMOG cz. 7
W styczniu br., na terenie „dużej szkoły”, przez ok. dwa tygodnie można było zobaczyć mechaniczne płuca pokazujące wizualnie jakość powietrza jakim oddychamy. Instalacja płuc w Izabelinie, była elementem większej akcji organizowanej przez Polski Alarm Smogowy we współpracy z lokalnymi alarmami smogowymi – dołączyliśmy do grupy 23 miast na terenie pięciu województw, które wzięły udział we wspomnianej akcji.
Oddychające mechanicznie płuca wielkości ok. 2 m wykonane są białej, przepuszczalnej tkaniny filtrującej powietrze tłoczone przez wentylatory. Taka konstrukcja dość dobrze odzwierciedla naturę pracy ludzkich płuc, filtrujących wdychane powietrze. Tkanina filtrująca stopniowo, z biegiem czasu zmieniała swój kolor, zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza.
W przypadku naszej gminy trafiliśmy na okres względnie ciepłej pogody, stąd kolor „naszych płuc” choć zmieniony nie odzwierciedla w pełni stopnia zanieczyszczenia powietrza. Z dużą dozą pewności można założyć, że przy niższej temperaturze nasze płuca kolorem przypominałyby miasta typowo przemysłowe. Kolor płuc na zaprezentowanych zdjęciach nie powinien nas utwierdzać w przekonaniu, że „u nas jest dobrze” – pamiętajmy proszę, że jesteśmy gminą podmiejską, w otulinie KPN gdzie SMOG powinien być zjawiskiem nieistniejącym.
Jak spojrzymy na zaprezentowane poniżej wyniki w poszczególnych miastach to dojdziemy do wniosku, że nie ma miejscowości w Polsce, która byłaby wolna od SMOGu. Za cichym przyzwoleniem społecznym wynikającym głównie z niewiedzy zanieczyszczenie powietrza jest wszechobecne. Jak spojrzymy na dyskusje toczone na stronie Izabelińskiego Alarmu Smogowego to więcej jest tam pustosłowia dot. jakości czujników niż na temat istoty problemu z jakim się borykamy. Przekornie się zapytam: jakie ma znaczenie dla tego który zginął, dyskusja czy samochód, który go potrącił jechał 80km/h czy 150km/h?
Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu są najczęściej niewidzialne, pomimo to powietrze jest pełne drobnego, szkodliwego pyłu, który osadza się w naszych płucach. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że za zanieczyszczenie powietrza PM10 w 50% odpowiedzialne są przestarzałe systemu grzewcze gospodarstw domowych. Te same gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu w Polsce.
Jedynie sprawne i powszechnie dostępne systemy dopłat do wymiany „kopciuchów” są w stanie sprawić by powietrze jakim oddychamy nie było dla nas szkodliwe.
Wszystkich mieszkańców mających jeszcze piece na paliwo stałe zachęcamy do ich wymiany na inny rodzaj ogrzewania – wspólnie możemy sprawić, że „wyjście na spacer” będzie tak jak kiedyś przyjemnością.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 22 722 89 66 lub adres e-mail: wymianapieca@izabelin.pl – pracownicy Urzędu Gminy są do Państwa dyspozycji i pomogą Państwu przejść przez cały proces w sposób sprawny.