Urząd Gminy Izabelin - Gmina Izabelin

Menu główne

Treść

Interpretacja wskazań czujników jakości powietrza w Gminie Izabelin

W związku z pytaniami Mieszkańców dotyczącymi wskazań czujników w gminie Izabelin i ich interpretacji informujemy, iż na stronie aplikacji http://infomet.nazwa.pl/meteo/izabelin/trends.htm prezentującej odczyty z czujnika gminnego została zastosowana Skala Jakości Powietrza opracowana przez GIOŚ [https://sojp.wios.warszawa.pl/skala-jakosci-powietrza] odnosząca się do poszczególnych normowanych w Polsce parametrów. Przy opracowywaniu Skali Jakości Powietrza uwzględniono określone Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu ( Dz. U z 2012 r., poz. 1031 ) – poziomy dopuszczalne. Dostęp do Skali na stronie aplikacji  ::LEGENDA (skala barwna dla polskiego indeksu jakości powietrza - WIOŚ):: 

Zgodnie z tym indeksem średniodobowe wskazania PM2,5 poniżej 60 µg/m3 oraz PM100 poniżej 100 µg/m3 uznaje się za co najmniej umiarkowaną jakość powietrza.

Wskazania PM 2.5 z zakresu 61-84 µg/m3 oraz PM10 z zakresu 101-140 µg/m3 uznaje się za dostateczną jakość powietrza, a wskazania PM2,5 powyżej 84 µg/m3 oraz PM10 powyżej 140 µg/m3 za co najmniej złą jakość powietrza. Zalecenia postępowania dla ludności w takiej sytuacji zawiera poniższa grafika.

Poziom jakości powietrza

Zalecenia dla ludności

Bardzo dobry

Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.

Dobry

Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia.

Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.

Umiarkowany

Jakość powietrza jest akceptowalna.

Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci).

Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.

Dostateczny

Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Zły

Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Bardzo zły

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane.

Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

 

Polski indeks jakości powietrza

PM10 [µg/m3]

PM2,5 [µg/m3]

Bardzo dobry

0-20

0-12

Dobry

21-60

13-36

Umiarkowany

61-100

37-60

Dostateczny

101–140

61–84

Zły

141–200

85–120

Bardzo zły

>200

>120

Zgodnie z normami europejskimi i krajowymi - rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu za poziomy dopuszczalne ze względu na ochronę zdrowia ludzi uznaje się poziomy zanieczyszczeń:

  • PM10 – stężenie średnioroczne 40 µg/m3, stężenie średniodobowe 50 µg/m3, dopuszczalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego w roku kalendarzowym 35 razy (w Warszawie jest ok. 80 dni z przekroczeniami tego poziomu w skali roku, a w naszej gminie tylko 1 raz w ostatnich latach liczba przekroczeń osiągnęła wg WIOŚ 36 dni, zwykle było to ok. 20 dni w roku)
  • PM2,5 – stężenie średnioroczne 25 µg/m3 ( poziom do osiągnięcia do dnia 1 stycznia 2015 r. ), stężenie średnioroczne 20 µg/m3 ( poziom do osiągnięcia do dnia 1 stycznia 2020 r.)

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego niezwłocznie powiadamia społeczeństwo, w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie, o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego, dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu oraz o wystąpieniu przekroczenia poziomu alarmowego, dopuszczalnego lub docelowego substancji. Ryzyko wystąpienia lub wystąpienie przekroczenia oceniane jest na podstawie wyników pomiarów lub przy wykorzystaniu wyników modelowania i analiz.

Zgodnie z uchwałą nr 98/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2017 r. zmieniającą uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza dla strefy mazowieckiej, w której zostały przekroczone poziomy dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu system informowania społeczeństwa dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu opiera się na pięciu poziomach powiadomień według kryteriów:

Poziom I – informacja o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10  (wystąpiło ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego średniodobowego – 50 µg/m3  lub średniorocznego – 40 µg/m3 )

Poziom II – informacja o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego  ( wystąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego średniodobowego – 36 dni powyżej wartości 50 µg/m3 , lub średniorocznego powyżej wartości 40 µg/m3 )

Poziom III – ostrzeżenie 1 stopnia o złej jakości powietrza - kolor żółty ( 8-godzinna średnia krocząca pomiaru pyłu PM10 obliczana w godzinach 6-22 na co najmniej dwóch stacjach pomiarów jakości powietrza w woj. mazowieckim przekracza 80 µg/m3, jeżeli na danej stacji brak pomiaru pyłu PM10 wartość odnosi się do pomiaru pyłu PM2,5 lub prognoza jakości powietrza wskazuje na możliwość wystąpienia stężeń pyłu zawieszonego PM10 powyżej 80 µg/m3 na dużym obszarze)

Poziom IV – ostrzeżenie 2 stopnia o złej jakości powietrza - kolor pomarańczowy (w dniu poprzedzającym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10)

Poziom V – ostrzeżenie 3 stopnia o złej jakości powietrza - kolor czerwony (w dniu poprzedzającym wystąpiło przekroczenie poziomu alarmowego dla  pyłu PM10)

System informowania społeczeństwa dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu opiera się na trzech poziomach powiadomień według kryteriów:

Poziom I – informacja o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego  ( wystąpiło ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego – normy średniorocznej 25 µg/m3)

Poziom II – informacja o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego ( wystąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego – w wyniku dokonania Rocznej oceny jakości powietrza za rok poprzedni )

Poziom III - ostrzeżenie 1 stopnia o złej jakości powietrza ( kolor żółty) ( 8-godzinna średnia krocząca pomiaru pyłu PM2,5 obliczana w godzinach 6-22 na co najmniej dwóch stacjach pomiarów jakości powietrza w woj. mazowieckim przekracza 60 µg/m3 lub prognoza jakości powietrza wskazuje na możliwość wystąpienia stężeń powyżej 60 µg/m3 na dużym obszarze)  

W ramach projektu Warszawski Indeks Powietrza - w którym obok Warszawy jest także gmina Izabelin i inne podwarszawskie gminy z racji uczestnictwa w projekcie ZIT WOF od 2016 roku - zaleca się ostrożność z aktywnością na zewnątrz, w zależności od poziomu  godzinowych wskazań zanieczyszczeń: 

  • W przypadku przekroczenia godzinowych wskazań PM2,5 – 57 µg/m3 i PM10 – 80 µg/m3  (poziom 3) - należy rozważyć zmniejszenie intensywności i terminu odbywania aktywności fizycznej oraz dłuższego niż godzinę przebywania na zewnątrz szczególnie, jeśli wystąpią objawy takie jak kaszel i podrażnienie gardła. Wzmożonej aktywności na zewnątrz powinny szczególnie unikać osoby wrażliwe (kobiety w ciąży i dzieci).
  • W przypadku przekroczenia godzinowych wskazań PM2,5 – 70 µg/m3 i PM10 – 100 µg/m3  (poziom 4) – zaleca się zaprzestanie wietrzenia pomieszczeń. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w  Twoim domu to należy zrezygnować z jego używania. Samochód należy pozostawić w domu i skorzystać z transportu publicznego. Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów.

O szczegółach projektu Warszawski Indeks Powietrza informujemy pod adresem: https://www.gmina.izabelin.pl/214,stan-jakosci-powietrza-w-gminie-izabelin, gdzie można poznać także wskazania homologowanych czujników jakości na terenie Warszawy oraz niehomologowanych na terenie gminy Izabelin.  Błędy odczytu czujników niehomologowanych sięgają od 15% do nawet kilkuset procent.  Składa się na to niedoskonała technologia pomiaru oraz zmienne warunki atmosferyczne (wilgotność, opady, mgła, różne źródła zapylenia). 

Z kolei krajowy poziom informowania dla PM10 ( wartość progowa informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego ) został ustalony dla stężenia średniodobowego na poziomie 200 µg/m3, a poziom alarmowy wystąpi dopiero przy przekroczeniu średniodobowego poziomu 300 µg/m3 dla PM10. 

Mając na uwadze, że wskazania gminnego czujnika (nie posiadającego homologacji ) w momencie lokalizacji na CKI były wskazaniami median dla pełnych godzin, które aktualizowały się kilka do kilkunastu minut po upływie pełnej godziny można – mając świadomość błędu wskazań tego czujnika rzędu 15% dla poziomu wilgotności względnej RH 50%, który jednak rośnie wraz ze wzrostem  wilgotności – za racjonalne uznać, że rekomendowane przez Warszawski Indeks Powietrza zachowania dla poziomów godzinowych PM10 > 80 µg/m3 i PM2,5 powyżej 57 µg/m3, które przedstawiono powyżej z pewnością przyczynią się do zmniejszenia negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Nie należy jednak popadać w przesadę, gdyż 1-godzinny spacer w warunkach zanieczyszczenia powietrza PM10 rzędu 100 µg/m3 wg Alarmu Smogowego można porównać do wchłonięcia podobnych cząstek jakie powoduje wypalenie 1 papierosa (bez smółki i innych ubocznych cząstek powstających przy paleniu papierosów).

Informujemy, iż kluczowymi działaniami w zakresie poprawy jakości powietrza, jakie gmina podjęła i będzie kontynuowała są: wsparcie procesu wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne, wsparcie pozyskiwania środków z programów wymiany pieców i termomodernizacji (Czyste powietrze, WFOŚ, NFOŚ, województwo mazowieckie, PGNIG, banki), modernizacja dróg gruntowych do nawierzchni asfaltowej, promowanie transportu zbiorowego i nisko- lub zeroemisyjnego, inwentaryzacja i kontrola palenisk, "Żółta Kartka" oraz inne działania przewidziane w gminnych programach i planach na najbliższe lata.

W lipcu b. r. gminny czujnik jakości powietrza został przeniesiony z dachu CKI na budynek przy ul. Szkolnej 2A w Hornówku. Obecnie jest na wysokości 3,80 m nad poziomem gruntu - zgodnie ze złożonymi obietnicami na styczniowej debacie antysmogowej w CKI ( czujnik miał być usytuowany na wysokości nie przekraczającej 4,00 m najpóźniej przed kolejnym sezonem grzewczym ). Zmianie uległ  również sposób uśredniania danych pochodzących z czujnika – podawana jest  średnia arytmetyczna (a nie mediana jak dotychczas), natomiast zmiany stężenia pyłu PM10 i PM2,5  można obserwować w ujęciach: z ostatnich 6h (średnia dla pełnych godzin), z ostatnich 24h (średnia dla pełnych godzin), z ostatnich 7 dni (odczyty średniodobowe), z ostatnich 30 dni (odczyty średniodobowe). 

Wyrażamy przekonanie, że powyższe informacje pozwalają na podejmowanie świadomych decyzji o pobycie na dworze i czasu jego trwania w przypadku podwyższonego stanu zanieczyszczeń powietrza w naszej gminie, tak by nie narażać się na zbędną dawkę zanieczyszczeń. 


 

drukuj (Interpretacja wskazań czujników jakości powietrza w Gminie Izabelin)

wstecz

Promobox

Kontakt

  • -

Kontakt

Urząd Gminy Izabelin
ul. 3 Maja 42
05-080 Izabelin

tel. 22 722 89 30
e-mail: izabelin@izabelin.pl

Nr konta
31 1020 1026 0000 1102 0023 6034
PKO BP SA II O/Warszawa

MAPA

[obiekt mapy]
  • System Informacji Przestrzennej - Urząd Gminy Izabelin

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer