Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Moja Puszcza
Co to znaczy być sąsiadem Puszczy?
Mieszkanie w sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego to wiele korzyści. To także odpowiedzialność, bo nasze działania mają wpływ na wrażliwe ekosystemy Parku. W ramach projektu „Moja Puszcza” Fundacja Sendzimira wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym zachęcają mieszkańców gmin sąsiadujących z Puszczą do aktywnego angażowania się w ochronę przyrody.
Już teraz prowadzone są badania ankietowe wśród osób zamieszkujących gminy Izabelin, Leszno, Łomianki i Stare Babice. Realizatorzy projektu chcą bliżej poznać mieszkańców i ich doświadczenia związane z bliskim sąsiedztwem Puszczy. Jesienią rozpoczną się przygotowania do cyklu praktycznych warsztatów „Przestrzeń przyjazna Przyrodzie” skierowanych właśnie do lokalnych społeczności.
- Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się, jak zbudować ogród deszczowy, jak chronić rośliny przed szkodnikami bez użycia środków chemicznych i co zrobić, aby ogród był przyjazny zwierzętom. Wspólnie stworzymy też łąkę kwietną, nauczymy się robić przedmioty z wikliny i poznamy tajniki zielarstwa – tłumaczy Agata Golec, koordynatorka projektu.
Na środowisko przyrodnicze wpływ mają nie tylko działania prowadzone na prywatnych posesjach, ale także cały system planowania przestrzennego w gminach. Bardzo istotne jest, aby w podejmowaniu decyzji dotyczących miejscowych planów zagospodarowania brali udział mieszkańcy. – Będziemy uczestniczyć w procesie tworzenia planu miejscowego w gminie Kampinos i postaramy się, aby od samego początku włączyła się w niego społeczność lokalna. Koncepcja wypracowana przez mieszkańców zostanie uwzględniona w ostatecznym projekcie planu - wyjaśnia Agata Golec.
Ważnym elementem projektu jest także włączenie biznesu w działania na rzecz ochrony przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego i jego otuliny. – Coraz więcej firm poszukuje możliwości zaangażowania w działania prośrodowiskowe. Współpraca z Parkiem w tym zakresie może się okazać nie tylko pożyteczna dla przyrody, ale również korzystna dla firm i satysfakcjonująca dla ich pracowników – zapewnia Marta Klimkiewicz, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w KPN.
Projekt „Moja Puszcza” to szereg wydarzeń skierowanych zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Latem przyszłego roku odbędzie się jarmark lokalnej żywności, podczas którego będzie można spróbować produktów od miejscowych rolników, a cały projekt zwieńczy całodniowy festyn „Moja Puszcza” obfitujący w atrakcje dotyczące ochrony przyrody i edukacji ekologicznej, w tym spacery badawcze, warsztaty, gry edukacyjne i dyskusje.
Szczegółowe informacje na temat projektu i planowanych wydarzeń można znaleźć na stronie www.mojapuszcza.sendzimir.org.pl. Zachęcamy też do polubienia strony projektu na Facebooku: www.facebook.com/mojapuszcza.
Zostań Przyjacielem Puszczy!
Projekt "Moja Puszcza. Angażowanie społeczności lokalnych w ochronę przyrody i krajobrazu Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny" jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodatkowych informacji udzieli Agata Golec, koordynatorka projektu:
agata.golec@sendzimir.org.pl, tel. 22 350 67 68