Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Dzień dobry,
Czy Urząd może udzielić informacji o dopuszczalności przejścia nad ciekiem naturalnym w miejscowości Truskaw w kierunku od zbiornika Mokre Łąki na zachód do Kampinosu po stronie północnej?
Zauważyłem, że niektórzy właściciele ogrodzili teren w sposób blokujący dostęp i poruszanie nad ciekiem.
Przybliżona lokalizacja tego miejsca:
52.3002414N, 20.7779419E
nr ewidencyjny działki wg geoportal: 143202_2.0025.2011
Czy w tym przypadku nie powinny być stosowane zapisy prawa wodnego art 232 i art 22 oraz dostęp wynikający z art. 233 ust. 2?
O ile Urzędowi wygodniej będzie odpowiedzieć w drodze e-mail, to poproszę.
W razie gdyby pytanie takie należało skierować do innej instytucji, to proszę o wskazanie kto jest władny odpowiedzieć.
Z poważaniem,
B. K.
Szanowny Panie
W odpowiedzi na wniosek Pana z dnia 30 sierpnia 2020 roku w sprawie dopuszczalności przejścia nad ciekiem wodnym w Truskawiu (przy działce nr ew. 2011 – identyfikacja wg danych przez Pana podanych) informujemy, że:
- W obecnym brzmieniu obowiązującego MPZP wsi Truskaw: „Truskaw i Truskaw – Helenówek, Etap I” (Uchwała RGI Nr XXVI/208/13 z dnia 2013-03-20 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Truskaw i Truskaw - Helenówek, Etap I – publikacja Dz. Urzędowy Woj. Mazowieckiego poz. 6073 z dn. 31.05.2013 r.) zapisy dotyczące urządzenia terenu wzdłuż rowu południowego stanowią, że: ogrodzenia wzdłuż terenów oznaczonych symbolami: 1WS, 2WS, 3WS 4WS, 5WS, 6WS, 7WS, 8WS, 9WS, 10WS, 11WS sytuować w odległości minimum 3m od linii rozgraniczającej ww. terenów, w celu umożliwienia dojazdu pojazdom do konserwacji rowów . Plan nie ustala w tym miejscu ogólnodostępnego przejazdu i przechodu. Teren przy rowie, jeżeli jest prywatny to nadal pozostaje prywatny. Rezerwa 3,0 m od rowu (ściśle określona w przepisach) związana jest tylko z koniecznością prowadzenia okresowych robót konserwacyjnych rowu i jest to ustalony w planie zakaz grodzenia min. 3,0m, a bezwzględny obowiązek min 1,5 m bez grodzenia wynika z ustawy prawo wodne art. 232 ust.1. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by właściciel terenu chronił swoja własność, choćby przez postawienie tabliczki „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony”. Plan nie ustala w tym miejscu żadnej przestrzeni publicznej np. ścieżki rowerowej, przejazdu czy ciągu pieszego. Jeżeli ktokolwiek poruszał by się po tym terenie prywatnym, powinien mieć zgodę na poruszanie się po terenie prywatnym od właściciela.
- Zapisy art. 233 ust. 2 Ustawy Prawo wodne nie mają tu zastosowania, bowiem te odnoszą się do „wód objętych powszechnym korzystaniem”, przestrzeni ogólnodostępnej, wskazanej przez Wójta jako publicznej, np. w planie miejscowym. Rów w obowiązującym planie oznaczony jest symbolem WS – z przeznaczeniem jako wody płynące jest rowem odwadniającym teren przyległy. Rów ten podlega art. 214 Ustawy Prawo wodne jest rowem prywatnym i nie stanowi „wody objętej powszechnym korzystaniem”.
- Natomiast mają tu zastosowanie zapisy art. 232 ust. 1 Ustawy Prawo wodne. W sytuacji, że samo ogrodzenie nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia do służb architektoniczno-budowlanych, czyli Starosty to nad poprawnością realizacji obiektów budowlanych zgodnie z prawem (prawem budowlanym i planem miejscowym), w tym ogrodzenia, wyłączną kontrolę sprawuje Powiatowy inspektor Budowlany – i to post factum. Uwagi i skargi w tym zakresie należy składać do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 129/133.
- Po analizie w orzecznictwa sądów, wskazanej przez Pana problematyki dopuszczalności przejścia nad rowem południowym po jego północnej stronie, stanowi naruszenie nieruchomości przez osoby trzecie poprzez przejście lub przejazd. Należy stwierdzić, że problem ten ma podłoże cywilnoprawne a nie administracyjne. Jedyną prawną drogą, służącą właścicielowi gruntu do dochodzenia swoich praw, jest zwrócenie się do osoby naruszającej własność gruntu z żądaniem zaprzestania naruszeń oraz ewentualne dochodzenie swoich praw przed sądem powszechnym w postępowaniu cywilnym, które należy wszcząć powództwem o ochronę własności na podstawie art. 222 § k.c.
Podsumowując, rów oznaczony w planie symbolem WS nie jest wodą objętą powszechnym korzystaniem, pozostaje w rękach prywatnych i tym samym na właścicielach spoczywa obowiązek jego konserwacji. Obowiązujący plan również nie wskazuje rowu jako terenu ogólnodostępnego w celu dopuszczalności przejścia i przechodu. Teren pozostaje prywatny i podlega przepisom cywilnoprawnym.
Z poważaniem
Krzysztof Stańczyk
Kierownik Wydziału Architektury i Planowania Przestrzennego