Menu główne
Menu
Reklama
Treść
Witam
Mam pytanie czemu gmina wydaje pozwolenie na działalność handlowa w budynku pod adresem Izabelin ul. 3-go maja 76, jak nie sklep to kwiaciarnia. Niestety autami, które parkują na chodniku w nieprzepisowy sposób, a ostatnio to już nawet w poprzek staja na wjazdach do posesji blokując całkowicie przejście i przejazd dla rowerów, to już się nikt nie interesuje. Auta parkują po 10 minut, także Policji nie ma co wzywać, czas jej reakcji bywa nawet do 1,5h, a sami niestety nie poczuwają się do prewencji.
Być może jakieś słupki odgradzające chodnik od ulicy od ul. Kościuszki do ul. Kopernika, a na wjazdach do posesji wyraźny napis "zakaz zatrzymywania", ewentualnie zlikwidowanie działalności w tym miejscu przyniesie oczekiwany efekt i zaoszczędzicie ludziom kupę nerwów.
Może by tak zainteresował się ktoś tym tematem zanim stanie znak "ścieżka dla rowerów"?
Szanowny Panie,
Dziękuję za kontakt poprzez skrzynkę poczty elektronicznej „Pytania do Wójta”.
Uprzejmie informuję, iż w Polsce zgodnie z art. 6. Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004r. „Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.” oraz „Właściwy organ nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności od przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przepisami prawa.” Oznacza to, że za wyjątkiem sytuacji w ustawie określonych właściwy organ nie może odmówić wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.
Odpowiadając na przesłaną wiadomość mailową, pragnę Pana poinformować, że zasady zatrzymania i postoju pojazdów uregulowane są przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. 20174r. poz. 1260).
Zgodnie z tym, droga (ścieżka) dla rowerów oznacza drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, jednocześnie zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze (ścieżce) rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej. W przypadku ciągu pieszo-rowerowego, mają zastosowanie ogólne zasady zatrzymania i postoju pojazdów określone w ww. ustawie w szczególności te tyczące się postoju na chodnikach, a więc np. obowiązek pozostawienie dla pieszych minimum 1,50m chodnika lub ciągu pieszo-rowerowego. Jednocześnie kontrola powyższych przepisów, przy braku na terenie danej jednostki samorządowej Straży Gminnej należy do zadań Policji.
Pragnę zapewnić, że po zakończeniu inwestycji oraz wykonaniu przewidzianego projektem stałej organizacji ruchu oznakowania dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, przeprowadzona zostanie ocena wprowadzonego oznakowania i jej przestrzegania przez użytkowników drogi. Na tej podstawie podejmowane będą dalsze działania związane z koniecznością aktualizacji i wprowadzenia zmian w zatwierdzonej stałej organizacji ruchu.
Z poważaniem,
Ryszard Haczek
Zastępca Wójta