Menu główne
Menu
Reklama
Treść
W nawiązaniu do pojawiających się zapytań w kwestii zmianwysokości należnego podatku od nieruchomości za rok 2015 informujemy, iż zaistniałe korekty(in plus lub in minus) są skutkiem zmian w ewidencji gruntów i budynków jaka nastąpiłana skutek przeprowadzonej przez starostwo powiatowe na terenie powiatu warszawskiego zachodniego aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Zmianywprowadzone w rejestrze gruntów i budynków są sukcesywnie przesyłane w formie zawiadomienia przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, któregmina otrzymuje do wiadomości celem dokonania zmian w ewidencji podatkowej.
Ponieważ organ podatkowy z mocy zapisu art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015 r., poz. 520 ze zm.) przy ustalaniu podatku wiążą aktualne dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków, gmina tym samym nie jest stroną w postępowaniu dotyczącym dokonywania zmian w ewidencji gruntów i budynków. W związku z powyższym gmina nie ma możliwości weryfikacji tych zmian ani badania zgodności danych ze zgłoszonymi zmianami.
Podatnik kwestionujący poprawność danych w ewidencji gruntów i budynków, jaka wpłynęła na zmianę wysokości podatku od nieruchomości, powinien we własnym zakresie spowodować przed właściwym organem - Starosta warszawski-zachodni wraz z Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej - wszczęcie procedury mającej na celu ich zmianę. Stosownie do orzeczenia NSA z dnia 12.01.1994 r., III SA 911/94, OSS 1994/4-5/164) „Ewidencja gruntów i budynków jest urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych, w tym i w postępowaniu podatkowym. Jeżeli skarżący kwestionuje zawarte tam dane, winien najpierw wystąpić o ich korektę, w trybie określonym w powołanym akcie prawnym. Następnie w przypadku uwzględnienia jego zastrzeżeń, na podstawie zmienionych danych z ewidencji wnosić o wzruszenie ostatecznych decyzji ustalających wysokość zobowiązań podatkowych”. Taki stan rzeczy oznacza, że w postępowaniu podatkowym organ nie ma podstaw do samodzielnego kwestionowania zapisów w ewidencji gruntów i budynków, ich poprawiania, jak również weryfikowania stanu rzeczywistego nieruchomości.
Zgodnie z §44 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa
z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków do zadań starosty związanych z prowadzeniem ewidencji gruntów, należy m.in. utrzymanie operatu ewidencyjnego w stanie aktualności. A zatem jest on zobowiązany do ciągłej aktualizacji ewidencji gruntów i budynków zarówno na wniosek osób, jak również z urzędu na podstawie opracowań geodezyjnych i kartograficznych, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierających wykazy zmian ewidencyjnych.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów organem właściwym do dokonywania zmian w ewidencji gruntów i budynków jest starosta.
Wszelkie zmiany stanu faktycznego bądź uwagi dotyczące zapisów w ewidencji gruntów i budynków powinny być kierowane przez Mieszkańca kwestionującego zaistniałe zmiany do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej ponieważ decyzje zmiany wymiaru podatku od nieruchomości są konsekwencją dokonanych przez ten Ośrodek zmian w ewidencji gruntów i budynków.
Ryszard Haczek
Zastępca Wójta Gminy Izabelin