Menu główne
Menu
Reklama
Treść
KOMUNIKATY O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN - Kapusta
- Województwo :mazowieckie
- Powiat: grodziski, pruszkowski, warszawski zachodni
- Agrofag: Mszyca kapuściana
- Roślina: Kapusta
- Data publikacji komunikatu: 24.05.2018 r.
Na plantacjach kapusty stwierdzono występowanie mszycy kapuścianej.
W wyniku żerowania mszycy najmłodsze liście ulegają deformacji. Na starszych powstają jasne przebarwienia lub wybrzuszenia. Po przeciwnej stronie liścia w miejscu zmiany widoczna jest kolonia mszyc. Największe szkody w uprawie kapusty głowiastej powstają w okresie krótko po posadzeniu rozsady na miejsce stałe, zanim zostanie uformowana główka, gdyż poza deformacją liści może dojść do zniszczenia stożka wzrostu, w wyniku czego roślina nie tworzy główki handlowej.
Na plantacjach kapusty głowiastej pojawiły się pierwsze kolonie mszycy kapuścianej.
Po przeprowadzeniu obserwacji należy podjąć decyzję o sposobie i terminie zwalczania szkodnika.
Zaleca się przeprowadzenie zabiegów zwalczających mszyce po 10 dniach od zauważenia pierwszych kolonii, gdy liczebność szkodnika przekroczy liczbę 6 mszyc na 1 roślinie. Ograniczyć występowanie mszyc można także poprzez ochronę organizmów pożytecznych takich jak: biedronki, złotooki, bzygowate.
- Województwo :mazowieckie
- Powiat: grodziski, pruszkowski, warszawski zachodni
- Agrofag: Bielinek kapustnik
- Roślina: Kapusta
- Data publikacji komunikatu: 24.05.2018 r.
Na plantacjach kapusty stwierdzono występowanie gąsienic bielinka kapustnika.
Występują 2 pokolenia szkodnika. Larwy pierwszego pokolenia rozwijają się na chwastach, drugie pokolenie żeruje na warzywach kapustnych, w tym również na kapuście głowiastej. W końcu lipca i na początku sierpnia młode gąsienice żerują gromadnie zeskrobując miękisz liści. Starsze rozchodzą się po całej roślinie szkieletując liście lub powodując gołożery.
Na plantacjach kapusty głowiastej pojawiły się gąsienice bielinka kapustnika. Po przeprowadzeniu obserwacji należy podjąć decyzję o sposobie i terminie zwalczania szkodnika.
Zaleca się przeprowadzenie zabiegów zwalczających gąsienice bielinka po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi 3-4 złoża jaj lub 10 gąsienic na 10 roślinach.
Ograniczyć występowanie bielinka kapustnika można także poprzez regularne usuwanie chwastów
z rodziny kapustowatych.